Aplikace Pro macOS

Tyto macOS aplikace vám pomohou se správou úložiště i konzumací obsahu na internetu

macOS Sierra, iOS 10.3
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Aplikacím pro platformu macOS se často nedostává takové pozornosti, jako těm pro iOS, což je rozhodně škoda. Tyhle vám pomohou pročistit paměť vašeho počítače a umožní i lepší konzumaci obsahu webu.

S aplikacemi pro macOS to není jako s těmi pro iOS. Mobilní operační systém je mladý a Apple v něm naučil své uživatele instalovat aplikace z jediného místa, z obchodu App Store. Desktopové systémy k této situaci přistupují značně rozdílně. Dříve totiž žádný podobný obchod s aplikacemi neexistoval a různé tituly jste si tak obstarávali z různých portálů vývojářů.

Nyní máte dvě možnosti, jak do Macu instalovat aplikace. Jedna je z oficiálního zdroje Applu, tedy obchodu Mac App Store. Druhá je přímo od vývojáře. Ten by měl být ověřený a váš systém vás tak jen upozorní na případné riziko, že aplikaci instalujete odjinud, než z jeho oficiální obchodu. Horší varianta je, když vývojář ověřený není.

macOS

Ten vám může podstrčit škodlivý software, který udělá více neplechy než užitku. O této skutečnosti vás Apple před instalací softwaru patřičně informuje a pokud tak máte nastaveno administrátorem počítače, podobnou aplikaci vám ani neumožní stáhnout. S instalací níže uvedených aplikací ale nemusíte mít strach.

OmniDiskSweeper (zdarma)

Jedná se o bezplatnou aplikaci od společnosti stojící za titulem OmniFocus, který je nejkomplexnějším titulem na GTD. Tato aplikace je však zcela z jiného žánru. Bezplatně vám umožní zjistit, které nainstalované soubory ve vašem macOS zabírají nejvíce místa. Pěkně vám je i seřadí od největšího po nejmenší, takže pokud se vám nedostává místa na disku, jistě se jedná o užitečného pomocníka.

macOS

Nemusíte pak ručně hledat, kolik která aplikace zabírá místa a můžete jít rovnou po těch největších. Samozřejmě ale dbejte na to, co mažete. OmniDiskSweeper totiž neumí rozeznávat důležitá a nedůležitá data.

 

App Cleaner (zdarma)

A správa úložiště ještě jednou. Chcete minimalistickou, jednoduchou a efektivní aplikaci na mazání aplikací? Pak sáhněte po titulu App Cleaner. Jestliže se ptáte, k čemu je dobrý, když stejnou práci odvede i přetažení ikony aplikace do koše, tak vás musíme upozornit, že koš nemusí odstranit úplně všechny soubory mazaného titulu.

macOS

Ten je totiž může mít poschovávané různě po disku a po smazání aplikace se tak neodstraní. App Cleaner najde všechna data titulu, všechny poschovávané soubory a všechny jedním klikem pošle k pánu. A to zdarma.

 

News Explorer (249 Kč)

Aplikace News Explorer slouží ke konzumaci obsahu internetu ale i třeba sociálních sítí. To se například hodí, pokud jste ještě nenašli náhradu za zrušenou aplikaci Twitteru. Titul sice není zdarma, za vaše peníze vám ale poskytne pohodlí, které s neustálým otvíráním a zavíráním oken s oblíbenými weby určitě nemáte.

Design je velice podobný titulu Mail, přítomná je i iCloud synchronizace napříč vašimi zařízeními. Samozřejmá je práce off-line, vyhledávání, přítomny jsou i inteligentní filtry a změnit si můžete i barevný motiv. Aplikaci můžete stahovat přímo z Mac App Store, pokud si ji ale chcete nejdříve zdarma osahat, můžete tak učinit z webu vývojářů.

 

Switchem (9,99 dolarů)

Znáte aplikaci Magnet, která vám umí přichytávat jednotlivá okna ke stranám monitoru? Tak si představte, že do ní nalijete alespoň pět litrů energetického nápoje. Z výsledku vám vyjde Switchem. Umí to samé, ale ještě více. Poskytne vám totiž pokročilého „okenního“ manažera, ve kterém si můžete nastavit vše tak, jak na své pracovní ploše potřebujete. Navíc si jej můžete po omezenou dobu vyzkoušet zdarma.

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.