iDrby iPhone

20. června vychází kniha The One Device o tajné historii telefonu iPhone

Adam Kos
Autor: Adam Kos

29. června to bude 10 let, kdy se v USA začal prodávat první iPhone. K této příležitosti vyjde kniha, která mapuje jeho historii.

Knihu The One Device: The Secret History of the iPhone napsal technologický žurnalista Brian Merchant a popisuje v ní, jak dokázal jeden telefon změnit celý trh a jak udělal ze společnosti Apple nejhodnotnější značku světa.

Kniha obsahuje množství rozhovorů s inženýry, inovátory a vývojáři, kteří se na vzniku iPhonu 2G podíleli. Ti poodhalí úskalí, se kterým se při vývoji potýkali i třeba to, proč první iPhone vypadal tak, jak vypadal.

iPhone

Knihu lze předobjednat již nyní. Na Amazonu vás v tvrdé vazbě vyjde na 18,50 dolaru, dostupná je však i elektronicky a to i v americkém iBooks Store. Cena za digitální verzi je 14,99 dolaru a přečíst si ji můžete jak v iPhonu, tak v iPadu a počítačích Mac. Dostupná je však pouze v anglickém jazyce.

 

10 let od zrození legendy

První chytrý telefon Applu spatřil světlo světa v roce 2007, kdy jej uvedl sám Steve Jobs. I když se stal legendou, tehdy toho vlastně ještě příliš neuměl. Obsahoval procesor s taktem 412 MHz, operační paměť byla 128 MB a varianty interního úložiště se nabízely 4, 8 a 16 GB.

Ani fotoaparát nebyl žádný zázrak. 2megapixelový fotoaparát dokonce neuměl ostřit a už tehdy byly na trhu modely s lepším snímačem. Rozměry a váhou ale tehdejší krabice jednoznačně přebyl. I na dnešní dobu jsou tak jeho parametry docela příjemné.

I displej s úhlopříčkou 3,5 palce plně dostačoval. Ani rozlišení 480 na 320 pixelů nebylo špatné. Důležité však bylo, že displej podporoval gesta, která do té doby neuměl žádný jiný telefon. Tím také první iPhone specifikoval to, jak se budou následující telefony (i ty jiných značek) ovládat – bez stylusu a multidotykově.

Osobně první iPhone vlastním, a i když na něm mám provedený Jailbreak, aby byl v místních podmínkách funkční, stále šlape. Samozřejmě je pomalý, moc toho neumí, baterie také není, co bývala, hliník má patřičnou patinu a má prasklý displej. Nic z toho mu ale neubírá na kouzlu, které si i po těch deseti letech zachovává.

Zdroj: Macrumors.com

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.