iDrby

Jay-Z končí exkluzivitu s Tidalem a jeho album 4:44 bude od 8. července dostupné v Apple Music

Tidal
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Album 4:44 od rapera Jay-Z vydrželo být v síti Tidal exkluzivním jen jeden týden. V sobotu si jej budou moci poslechnout i předplatitelé Apple Music.

Tím se samozřejmě zobrazí i v iTunes, kde si jej uživatelé budou moci zakoupit nehledě na to, zda Apple Music používají. Pozadí této krátké exkluzivity znám není, ale je možná jednodušší, než se zdá. Jay-Z je totiž většinový vlastník Tidalu a třeba jen nechtěl zvýhodňovat svou službu před těmi ostatními. Na druhou stranu o uživatele určitě přijít nechce, protože Kanye Westovi bylo za exkluzivitu jeho alba nabídnuto na 3 miliony dolarů.

 

Jay-Z, seznamte se

Shawn Corey Carter, narozený 4. prosince 1969 v New Yorku v USA, známý spíše jako Jay-Z, je americký rapper a držitel 21 cen Grammy. Po celém světě se prodalo na 50 mil. jeho nahrávek, což ho řadí mezi nejbohatší americké hiphopové umělce. Byl šéfem Def Jam Recordings a jeden ze zakladatelů hudebních vydavatelství Roc-A-Fella Records a Roc Nation, dále je částečným vlastníkem např. klubu The 40/40 nebo basketbalového týmu New Jersey Nets. Jay-Z také založil módní oděvní značku Rocawear. Drží rekord s nejvíce #1 alby všech dob v žebříčku Billboard 200 (v kategorii „sólový umělec“).

apple music

V březnu 2015 dokončil akvizici švédské streamovací služby Aspiro a spustil vlastní streamovací portál Tidal. Služba vznikla jako autorský produkt konkurující Spotify, který má přerozdělovat příjmy bez podílu velkých nahrávacích společností. K Tidalu, kromě Jay-Z, okamžitě přešli umělci jako Kanye West, Madonna, Nicki Minaj, Beyoncé, Jack White, Alicia Keys, Rihanna, Chris Martin z Coldplay, Usher, Daft Punk, deadmau5, J. Cole, Jason Aldean a Calvin Harris, každý získal 3 % akcií. Tidal chce větším hráčům konkurovat především vyšší kvalitou streamu a exkluzivním obsahem.

Dle časopisu Forbes činilo jeho celkové jmění v roce 2015 na 550 milionů amerických dolarů. Je tak třetí nejbohatší rapper na světě.

Zdroj: AppleInsider.com, Wikipedie

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.