iPad Poradna

Jaký iPad vybrat? Modelů je několik, záleží na použití a vaší peněžence

10,5palcový iPad Pro
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Dostali jste k Vánocům finanční obnos, který vám poslouží jako základ pro nový tablet? No jo, ale jaký iPad vybrat? Poradíme vám.

Základní rozdělení portfolia tabletů společnosti Apple není nijak složité. Je zde jeden 7,9palcový iPad mini, 9,7palcový základní model a pak profesionální stroje. Záleží na vás, co od iPadu očekáváte, co od něho požadujete a jak hluboko máte do kapsy.

Jaký iPad vybrat, pokud váháte, jste student a nenáročný uživatel?

Pokud nevíte, jestli iPad stoprocentně využijete, ale líbí se vám jeho filozofie a vidíte v něm patřičný potenciál, určitě si jej nejdříve vyzkoušejte na vlastní dotek u nějakého dostupnějšího modelu. Tím je bezesporu 9,7palcový iPad, který Apple představil na jaře loňského roku. Za přívětivou cenu dostanete maximum možností.
Jaký iPad vybrat

Tento iPad seženete již od 8 990 Kč. Obsahuje čip A10 Fusion 64bitové architektury, takže na něm dokážete stříhat videa, hrát graficky náročnější hry nebo se ponoříte do rozšířené reality. Umožňuje snadný multitasking a nabízí i podporu Apple Pencil. Je dostupný ve třech barevných variantách, jen s Wi-Fi ale i Cellular modulem (za příplatek 3 500 Kč). Základní varianta nabízí 32 GB paměť, vyšší pak disponuje tou 128GB.

Jediné riziko při jeho koupi může být v tom, že už se jedná o skoro rok starý model. Jestli se jej Apple chystá na jaře letošního roku aktualizovat, samozřejmě není známo. I v takovém případě ale s koupí za uvedenou cenu určitě neprohloupíte. Což se nedá říct o tom, kdybyste si pořizovali iPad mini 4.

Jaký iPad vybrat

Je sice malý a pořád toho zvládne hodně. Je ale osazen čipem A8 druhé generace 64bitové architektury, která už je 3 roky stará. Po tak dlouhou dobu jej Apple neaktualizoval. A právě na něho by letos mělo dojít. Na internetu se dají najít už náznaky úniků různých informacích o podobě i specifikaci.

Pokud o něho máte i tak zájem, jeho 128GB verzi nyní seženete za 10 990 Kč, za verzi s Cellular zaplatíte 14 490 Kč. V nabídce se pak drží ještě iPad 2017 za 11 490 Kč. To konkrétně jeho 32GB verze s Cellular modulem v ceně 11 490 Kč.

iPhone 7 vs iPhone 8 – který se vyplatí koupit?

A co profesionálové?

Profík potřebuje maximum. Maximum rozhledu, rozletu, funkcí i výkonu. Proto zde má Apple řadu Pro. Od na podzim představených modelů se dá navíc očekávat, že jestli letos ve stejném období projdou aktualizací, nebude ta nijak drastická. Už nyní jsou totiž našlapané technologiemi, mezi kterými nechybí ani rozpoznávání uživatele pomocí FaceID.

Pro jeho koupi ale už musíte sáhnout hodně hluboko do vaší peněženky. Starší 9,7palcová varianta stojí v 32 GB verzi a Cellular 18 990 Kč. 10,5palcový Wi-Fi model s 64 GB paměti seženete za 18 490 Kč, Cellular model vás vyjde na 22 490 Kč. K dispozici jsou i 256 a 512GB modely. Nejdražší model tak stojí až 32 990 Kč.

Jaký iPad vybrat

To už se vyplatí uvážit, zda nesáhnout po podzimních novinkách. 11palcový Wi-Fi model stojí 22 990 Kč, Cellular pak 27 490 Kč. K dispozici je i 256, 512GB a 1TB kapacita paměti. 12,9palcový model začíná na částce 28 990 Kč, Cellular verze je o 4 500 Kč dražší (v nabídce se však stále drží i starší modely iPadu s 11 a 12,9palcovou úhlopříčkou).

A co nabídnou? Drtivý výkon, který převálcuje i stolní počítače a podporu Apple Pencil 2. generace, která toho umí zase o poznání více. Lightning konektor byl vyměněn za USB-C, takže s jeho pomocí nabijete i své iPhony. Bylo vylepšeno zrcadlení obrazu, stejně jako přibyla podpora eSIM.

Oba nové modely se od sebe liší jen velikostí úhlopříčky displeje. Jsou určeny pro všechny profesionály, které maximálně uspokojí. Díky čipu A12X Bionic je iPad Pro rychlejší než většina PC notebooků a tak výkonný, že utáhne všechny aplikace, které každý den používáte. Dokonce i ty profesionální jako Adobe Photoshop CC, který už bude co nevidět oficiálně k dispozici.

Další dotazy do poradny můžete pokládat přes tento formulář

Vaše jméno

Vaše mailová adresa (povinné)

Vaše zpráva

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.