Poradna

Jak na Macu používat rozdělené obrazovky za pomoci funkce Split View?

Mojave
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Ať už se snažíte pracovat efektivněji, nebo se jen nechcete neustále přepínat mezi plochami, můžete ve svém Macu využít funkce Split View. Jednoduše vám rozdělí obrazovku na dvě.

Příkladů použití se nabízí hodně. Nejčastěji se ale jistě funkce Split View, která je v macOS dostupná od verze El Capitan, využije v kombinaci s internetovým prohlížečem. Tato funkce vám totiž umožňuje vyplnit obrazovku Macu dvěma aplikacemi, aniž byste museli ručně přesouvat okna a měnit jejich velikost. Můžete tak používat obě aplikace vedle sebe bez rozptylování se jinými.


Launchpad Jak používat Launchpad? Opravdu vám umí ušetřit čas- Většina uživatelů funkci Launchpad v systému macOS zcela ignoruje. Rozhodně to je škoda, protože umí ušetřit čas při hledání, spouštění a… ...

 

Jak Split View aktivovat

Podržte zelené tlačítko celé obrazovky v levém horním rohu okna.

Split View

 

Zatímco tlačítko držíte, okno se zmenší a můžete ho přetáhnout na levou nebo pravou stranu obrazovky.

Uvolněte tlačítko a klikněte na další okno, které chcete používat vedle prvního okna.

 

 

Jak Split View aktivovat v Mission Control

Pokud už máte některé okno v celoobrazovkovém pohledu, můžete k němu přidat další za pomoci funkce Mission Control.

Split View

Otevřete okno, které chcete do Split View přidat.

Split View

Gestem na touchpadu (přejeďte nahoru třemi nebo čtyřmi prsty – závisí na vašem nastavení) nebo klávesou na klávesnici zobrazte Mission Control.

Split View

Vybrané okno přesuňte na náhled toho v celoobrazovkovém pohledu. Dle toho, na které straně jej pustíte, na tu se přichytí.

 

Práce ve Split View

Okno, ve kterém chcete pracovat, stačí vybrat kliknutím. Řádek nabídek se pak klasicky zobrazí, když vyjedete kurzorem myši úplně na horní okraj displeje. Chcete-li kdykoli během práce prohodit pozice oken, stačí je přetáhnout. Šířku jednotlivých oken si pak měníte svislou čárou mezi nimi.

Aplikace, které ale pro aktivaci Split View potřebují více místa na obrazovce, mohoou zobrazit zprávu, že nejsou k dispozici v zobrazení na celou obrazovku. Pokud na obrazovce potřebujete víc místa pro aplikace, zvažte přepnutí na vyšší rozlišení. V aplikacích, které funkci vůbec nepodporují, se místo tlačítka celé obrazovky bude zobrazovat jen tlačítko přiblížení (zelené plus).

Split View

Pokud se vám podržením tlačítka celé obrazovky zobrazení Split View nezapne, přejděte do nabídky Apple, vyberte Předvolby systému a klikněte na Mission Control. Zde zkontrolujte, jestli je vybraná volba „Monitorům jsou přiřazeny samostatné plochy“.

 

Ukončení funkce

Zobrazení Split View jednoduše ukončíte tak, že opětovně kliknete na symbol, kterým jste jej aktivovali. Ten v tomto režimu ukazuje místo šipek od sebe šipky směrem k sobě. Druhé okno pak zůstane v celoobrazovkovém pohledu.

Zdroj: Apple.cz

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.