Poradna

Jak anotovat screenshot v telefonu iPhone a tabletu iPad

Jak anotovat screenshot
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Obrázek vydá za tisíc slov. A pokud obrázek obsahuje i slova, je pak informovanost maximální. Vědět, jak anotovat screenshot může být užitečné z různých důvodů. Tento článek vám řekne z jakých a ukáže, jak na to.

Nejenže své snímky obrazovky můžete doplnit o věcné poznámky, ale můžete skrze ně i ilustrovat nápady na případné jeho změny. Jejich důležitost si uvědomuje i Apple, který vám v iOS 11 ukazuje po pořízení otisku obrazovky přímo jeho náhled. Ten přitom lze po kliknutí na něho ihned anotovat.

Všechny vaše screenshoty můžete ale editovat i z aplikace Fotky. Zde stačí přejít do záložky Alba a vybrat Snímky obrazovky. Na tom kýženém pak dejte Upravit, vyberte nabídku tří teček a Anotace. Jedná se o tu samou nabídku, kterou vyvoláte okamžitým rozkliknutím pořízeného otisku, jen poskytuje tmavé rozhraní.


iOS 11 Užitečné tipy, jak v iOS 11 pořídit snímek obrazovky- Apple udělal mnohým radost a pořizování snímků obrazovky bude v iOS 11 daleko příjemnější. Podívejte se na video, které ukazuje… ...

 

Rozdělení prvků

Jakmile pořídíte snímek obrazovky, o kterém víte, že jej chcete anotovat, klikněte na něho. Zobrazuje se vždy v levém dolním rohu. Pokud pořídíte naráz otisků více, můžete anotovat všechny, aniž byste práci na jednom ukončili a šli na další. Švihnutím prstu na požadovanou stranu se tak přesunete na následující nebo předchozí.

Váš otisk je orámovaný modrými linkami. Pokud jej chcete oříznout, stačí za ně táhnout a snímek upravíte na vámi požadované rozměry. Pokud se vám nějaká úprava nepodaří, nahoře najdete šipky pro krok zpět a dále. Hotovo samozřejmě značí ukončení prací a uložení snímku do Fotek (nebo jeho smazání). Ikonou sdílení jej ale můžete i ihned odeslat tam, kam potřebujete, nebo tomu, komu potřebujete.

 

Nabídka Plus

Po výběru nabídky ikony „+“ můžete vkládat text, podpis, použít lupu nebo vložit různé grafické prvky. Textu můžete vybrat jeden ze tří fontů (Helvetica, Georgia, Noteworthy), velikost i zarovnání. Samozřejmostí je i určení barvy. Bohužel chybí jakékoli stínování.

Podpis vám umožní vložit ten napsaný vlastním prstem, nebo ten, který máte v zařízení uložený. Lupa pak poskytne možnost zvýraznění vybrané lokality. Tažením za modrý bod zvětšujete či zmenšujete danou oblast, tažením za zelený naopak zvětšujete či zmenšujete zobrazené prvky v oblasti.

Nástroje

Přímo pod snímkem obrazovky se nacházejí nástroje, kterými do něho můžete kreslit. Jedná se o obdobu propisky, zvýrazňovače a tužky. Jaký nástroj vyberete, ten se vám vysune dopředu. Jeho špička pak určuje barvu, kterou máte vybranou. Tu si určíte vybráním kruhové ikony vedle lasa.

To naopak slouží k ohraničení plochy. Když tak učiníte, všechny vámi vložené prvky se označí a vy s nimi můžete jednoduše pohybovat. Přítomna je také guma. Ta však maže rovnou celé vložené prvky, nikoli jen jejich části.

Takže jak anotovat screenshot už víte. Otázka ještě je, čím. Na iPhonech a starších iPadech se samozřejmě nabízí váš prst, či stylus nějaké třetí strany. Dle toho, jak na displej zařízení totiž přitlačíte, tak tlustou čáru také uděláte. Pokud však vlastníte iPady Pro, nebo nový iPad 2018, rozhodně se vyplatí použít příslušenství Apple Pencil. Tomu jsou totiž veškeré anotace šité na míru.

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.