Produktivita

Jak ušetřit výdrž baterie na iPhonu X? Řešení je kupodivu snadné

Známe to každý. Když potřebujeme, aby byl telefon nabitý a vydržel delší dobu, máme skoro vybito. Na iPhonu X se ale baterie šetří o mnoho snadněji. Jak?

Nový iPhone X má OLED displej a jedná se tak o vůbec první iPhone s tímto typem panelu. Oproti klasickým LCD displejům vykazuje některé odlišnosti. Lépe zobrazuje barvy, především černou, je lépe čitelný na ostrém světle a jeho kontrast je několikanásobně větší. OLED technologie ale s sebou nese i jistá specifika, která dokážou ušetřit významné množství energie.

Abyste pochopili a dokázali si ujasnit, co dokáže energii ušetřit, je dobré vědět, v čem je OLED panel jiný. Naprosto zásadní je zde skutečnost, že pokud je zobrazena černá barva, je energetická náročnost nula. Tedy, pixel je vypnutý, nesvítí a nespotřebovává žádnou energii. U LCD tomu tak není. Proto je velmi vhodné pro úsporu energie co nejvíce využívat temných, nejlépe černých barev.

Ušetřete více jak dvojnásobek baterie na iPhonu X

Redaktoři serveru Appleinsider provedli reálný test, kolik a za jakých podmínek iPhone X ušetří baterie. Výsledky mě velmi překvapily. Redaktoři uvádí, že je možné výdrž prodloužit o více jak dvojnásobek. Konkrétně využili funkci Chytrá inverze. Ta se nachází v Nastavení – Obecné – Zpřístupnění – Přizpůsobení displeje – Inverze barev. Jak její název napovídá, převrátí světlé a tmavé barvy. Takže hned v nastavení budete kromě bílého pozadí vidět černé a písmo nebude černé, ale bílé. Tím se významně zvýší poměř černé barvy na displeji a klesne tak spotřeba celého telefonu. V tomto režimu lze prý při 3hodinovém brouzdání na internetu u šetřit kolem 60 % baterie.

iPhone X

Test byl prováděn při maximálním jasu a redaktoři se 3 hodiny pohybovali na webu Reddit, který má normálně bílé pozadí a černý text. Chytrá inverze jej převrátila a ze 100 % baterie se po 3 hodinách ukázal údaj 85 %. Když byl na iPhonu X nastaven klasický režim, tak za 3 hodiny klesla baterka ze 100 % na 28 %!

Vliv na výdrž má i tapeta

Ne tak velký, ale pořád příjemný dopad, má u iPhonu X na výdrž baterie nastavená plocha. Pokud si nastavíte jednolité černé pozadí klesne po 3 hodinách s maximálním jasem baterie o 23 %. Při testu, když byla nastavena výchozí barevná plocha, tak za stejný časový úsek ubylo 39 %.

Všeobecně se tvrdí, že nejvíce energie spotřebuje bílá barva, v závěsu za ní je pak modrá a až poté zelená. Černá, jak už jsme vysvětlovali, nespotřebuje energii vůbec žádnou. Výše uvedené nastavení má vliv na výdrž baterie pouze u iPhonu X. U ostatních iPhonů to nefunguje.

Zdroj: Appleinsider.com

Back to School

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)