iDrby iPhone

10 odlišností, které má iPhone 8 Plus oproti svému předchůdci (1. díl)

iPhone 8 Plus

Největší z iPhonů – iPhone 8 Plus, je tu s námi už pěkných pár měsíců, a tak přišel čas na podrobný rozbor toho, proč se vyplatí jeho koupě a proč nemá smysl kupovat iPhone 7 Plus.

V každém z celkových 10 dílů si podrobně rozebereme jednu konkrétní vlastnost nebo funkci, která je v případě iPhonu 8 Plus přidanou hodnotou vůči o rok staršímu modelu. Všech těchto 10 vylepšení jsou už pádným důvodem, proč pořídit telefon, který je o 2 500 Kč dražší. Bereme v potaz samozřejmě pouze úplně nové kusy.

Rozpis všech dílů je k dispozici v tomto seznamu, tučně je označen vždy ten v článku:

  • Váha a konstrukce
  • Procesor Apple A11
  • Bezdrátové nabíjení
  • Rychlé nabíjení
  • True Tone displej
  • Portrétní nasvícení
  • Blesk s pomalou synchronizací
  • Přehrávání HDR obsahu
  • Rychlejší snímkovací frekvence videa
  • Bluetooth 5.0

Skleněná záda méně kloužou

První díl porovná rozdíly v rozměrech, konstrukci a váhu. Přičemž je jasné, že viditelně největší rozlišností jsou skleněná záda. Ta vystřídala hliníkový povrch a při uchopení se zdají být méně kluzká. I když co člověk, to jiný názor. Sám bych řekl, že v určitém úchopu mohou dokonce klouzat i více. Rozhodně jsou ale na pohled zajímavější a je škoda, že většina telefonů bude mít nasazený kryt.

iPhone 8 Plus

Už rok nosím na telefonu kryt. Používám originální Apple kožený a vůbec mi nevadí, že iPhone trochu rozměrově nabobtnal. U Plus verze ale může být ono nabobtnání větším problémem a určitě doporučuji koupit originální ochranu. Ta neoriginální je totiž obvykle zbytečně velká a nejedná se jen o neznámé výrobce. Když už utratíte desítky tisíc za telefon, tisícovka za silikonový kryt nebo o něco více za kožený není tak velkou investicí.

Je větší a těžší 

iPhone 8 Plus je poměrně výrazně těžší než iPhone 7 Plus. Z 188 gramů je náhle 202. Reálně to ale není vůbec znát. Když si vezmete do jedné ruky starší model a do druhé nejnovější, opravdu nepoznáte, který je těžší. Takže pokud chcete přejít, nikterak vás nemusí trápit oněch 14 gramů navíc.

iPhone 8 Plus

Zajímavé je, že Apple nabízí stejné kryty na verzi 7 Plus a 8 Plus, přitom je novější iPhone o pár desetinek milimetru na každé straně větší. Sedí ale přesně, takže lze využít i starší kryty, které jste už používali dříve.

Konstrukce stejně odolává vodě

Celkově je konstrukce telefonu extrémně pevná a jako u 7 Plus varianty, tak vodotěsná. Apple uvádí normu IP67, kdy takto hodnocené přístroje odolají krátkodobému působení vody. To znamená, že půl hodina v záchodě telefon nejspíše nezničí. Delší doba už by mohla. Každopádně se na polití tekutinou nevztahuje záruka, tak buďte opatrní!

Skleněná záda jsou do telefonu zasunuta precizně, nikde není patrný žádný vyvýšený kousek nebo prohnutá část. V tomto ohledu se nic nemění. Pokud ale dáte 7 Plus a 8 Plus vedle sebe, více se vám bude pravděpodobně líbit novější verze.

Vyplatí se?

V každém díle se budeme ptát, zda se díky této konkrétní odlišnosti (vylepšení, nové funkci) iPhone 8 Plus oproti předchůdci vyplatí. Dohromady určitě ano, ale pokud bych měl počítat pouze s novým materiálem na zádech telefonu a drobnými změnami na rozměrech a váze, řeknu, že ne. Sklo sice telefonu více sekne, ale rozměry jsou o trochu větší a váha také.

Beats

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)