iDrby iPhone

10 odlišností, které má iPhone 8 Plus oproti svému předchůdci (2. díl)

iPhone 8 Plus

Největší z iPhonů – iPhone 8 Plus, je tu s námi už pěkných pár měsíců, a tak přišel čas na podrobný rozbor toho, proč se vyplatí jeho koupě a proč nemá smysl kupovat iPhone 7 Plus.

V každém z celkových 10 dílů si podrobně rozebereme jednu konkrétní vlastnost nebo funkci, která je v případě iPhonu 8 Plus přidanou hodnotou vůči o rok staršímu modelu. Všech těchto 10 vylepšení jsou už pádným důvodem, proč pořídit telefon, který je o 2 500 Kč dražší. Bereme v potaz samozřejmě pouze úplně nové kusy.

Rozpis všech dílů je k dispozici v tomto seznamu, tučně je označen vždy ten v článku:

  • Váha a konstrukce
  • Procesor Apple A11
  • Bezdrátové nabíjení
  • Rychlé nabíjení
  • True Tone displej
  • Portrétní nasvícení
  • Blesk s pomalou synchronizací
  • Přehrávání HDR obsahu
  • Rychlejší snímkovací frekvence videa
  • Bluetooth 5.0

iPhone 8 Plus ukrývá uvnitř bestii v podobě Apple A11

Každý nový iPhone má lepší procesor. To je vlastně pravda a není to nic překvapivého. Kdekdo nad tím mávne rukou a bere to jako samozřejmou věc. Grafy samotného Applu na každé konferenci u příležitosti uvedení nového telefonu leckdy vyznívají až komicky, kdy porovnávají několik let starý telefon s tím novým. Ano, v takovém případě vidíte jen velmi strmou přímku směřující k výšinám. Ale jaká je realita?

iPhone 8 Plus A11 Bionic

Ne vždy je nárůst výkonu poznat. Těžko někdo přejde z rok starého iPhonu na ten nový a bude ohromen výkonem. Ten je v běžných operacích velmi podobný. O pár desetinek vteřiny většinou vyznívá porovnání lépe pro nový stroj. Ale iPhone 8, 8 Plus a X v sobě ukrývají bestii. Konkrétně čip A11 s šesti výkonnými a třemi grafickými jádry. Dvě jádra slouží pro náročné operace a čtyři pro efektivní využití při méně náročných činnostech.

Velmi impozantní je pak porovnání v aplikaci Geekbench, která testuje výkon zařízení a uděluje specifické skóre. Ve využití všech jader obdržel iPhone 7 Plus 5 772 bodů, iPhone 8 Plus dostal 10 182 bodů! To je skoro dvakrát tolik a jedná se o daleko větší skok, než v případě třeba iPhonu 6s Plus a 7 Plus. A kolik myslíte, že v tomto testu obdržel nejnovější 13palcový MacBook Pro? Nedosáhl ani na 10 tisíc a dostal 9 167 bodů. A to se jednalo o nejdražší prodávanou variantu za více než 60 tisíc korun!

iPhone 8 Plus Geekbench

Reálně vyšší výkon poznáte v opravdu těch nejnáročnějších akcích. Ale právě pro ty jsou nejnovější iPhony jak dělané. Postupem času se mezi nimi budou nadále rozevírat nůžky a co dnes bez problémů spustíte na starších iPhonech, v budoucnu už na nich nepůjde. A stejný čip, Apple A11, mají ve svém nitru všechny nové iPhony (iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X).

Proč je A11 tak chytrý a říká se mu Bionic?

Kalifornská společnost nazývá čip familiérně A11 Bionic. Už jste určitě slyšeli, že procesor využívá neuronový engine. Tím je myšleno to, že zvládne zpracovat složitější instrukce, než které by vyřešil robot. A protože k výsledkům využívá lidský mozek, tedy uživatele, kterého analyzuje, byl nazván jako Bionic. Nic víc, nic míň.

iPhone 8 Plus Apple A11 Bionic

Ale k čemu to všechno bude? Americká společnost uvádí, že procesor je určen pro strojové učení, aplikace pro rozšířenou realitu a 3D hry. Všechny jmenované záležitosti potřebují opravdu velký výkon k tomu, aby dokázali přinést něco navíc. Teď je situace opět spíše na vývojářích, kteří se musí pochlapit a nabídnout aplikace, které využijí nové stroje na maximum. Pak v App Store uvidíte, že plná funkčnost aplikace, je možná pouze na iPhonech 8 a X.

Výdrž drží

Nový iPhone 7 Plus a 8 Plus vydrží zhruba stejně. V průběhu mého testování vydržel déle ten novější, ale nedá se porovnávat rok starý stroj s tím novým. Když si iPhone 8 Plus pořídíte, budete mít telefon, který ze současného Apple portfolia vydrží na jedno nabití nejdéle. A právě velkou zásluhu na tom má procesor. S podstatně dvojnásobným výkonem vydrží stejně, což je důkaz toho, jak ohromný kus práce museli v Cupertinu inženýři udělat.

Vyplatí se?

V každém díle se budeme ptát, zda se díky této konkrétní odlišnosti (vylepšení, nové funkci) iPhone 8 Plus oproti předchůdci vyplatí. V prvním díle byla odpověď jasná. Co se týče konstrukce a váhy, nemá smysl z iPhonu 7 Plus a 8 Plus přecházet. V případě procesoru už to ale smysl má. Kdyby nic jiného, jen procesor byl u nové generace iPhonu vylepšený, má uživatel důvod jej koupit.

iPhone XR

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)