Technologie

iPhone 8 a iPhone X jsou tady. Co všechno přinesl Apple Special Event?

iPhone 8
Adam Kos
Autor: Adam Kos

V úterý 12. září večer pořádal Apple svůj Special Event, na kterém představil Apple Watch series 3, Apple TV 4K, iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X. Co všechno tyto novinky dokážou?

Byla to první událost, která se konala v divadle Steva Jobse. Tento sál byl pojmenován na jeho počest a to ne jen tak náhodou. Steve byl skvělým řečníkem a jeho vystoupení jsou nezapomenutelná. Steve Jobs Theater je umístěno v novém kampusu Applu pojmenovaném Apple Park. Tim Cook, který se na pódiu uvedl jako první, i zmínil, že se areál rozprostírá na 175 akrech, na kterých roste více jak 9 tisíc stromů. Veškerá energie, kterou Apple Park spotřebuje, je na 100 % obnovitelná.

Tima vystřídala Angela Ahrendts, vedoucí Apple prodeje a pohovořila o nově otevřených Apple Storech i těch, které se teprve chystají na papíře. Přiblížila také službu Today at Apple, která spočívá ve workshopech pořádaných přímo v nějakém Apple Storu pro své zákazníky. Tolik k úvodu a k tomu, co předcházelo představování nových produktů. Pak už začala smršť, kdy se na pódiu střídal Eddy Cue, Phil Shiller, Craig Federighi a samozřejmě i Tim Cook.

 

Staronové Apple Watch

Apple Watch se dočkaly své třetí generace. Jejich rozměry zůstaly stejné, dostaly však modul LTE a červenou korunku. Prodávány budou s watchOS 4. Tento systém má značnou zásluhu na jejich popularitě, která předčila i legendární značku Rolex.

Díky integraci karty SIM tak nyní můžete nechat svůj iPhone doma a i tak vám neuteče žádný hovor nebo textová zpráva. Apple Watch Series 3 mají dvou jádrový procesor W2, skrze který může promlouvat i hlasová asistenta Siri. Ukázány byly i nové řemínky a ciferníky, které dorazí s novým watchOS.

Nová generace Apple Watch bude k dispozici od 29. září za 9 790 Kč za 38 milimetrovou verzi a 10 690 Kč za 42 mm verzi. Verze s LTE nebude v České republice dostupná z důvodu nutnosti poskytnutí této služby mobilními operátory.

 

Apple TV umí 4K

Nová Apple TV nese přídomek 4K a nově může přehrávat 4K záznamy. Pokud si takové video zakoupíte v iTunes, bude stát stejně jako film v HD kvalitě. Přidává i vylepšení obrazu HDR, které dělá snímky živější a ostřejší. Novinky jsou obsaženy ve stejně velké černé krabičce, jako tomu bylo doposud. Apple TV 4K se také dočká rozšířené podpory pro hry.

iPhone X

Apple TV 4K bude osazena novým A10X procesorem a dočkáme se v ní i nového systému tvOS. 32GB verze bude stát 5 190 Kč, 64Gb verze vás pak vyjde na 5 790 Kč. Zakoupit si ji můžete od 15. září.

 

Evoluce v podobě telefonů iPhone 8 a iPhone 8 Plus

U nových iPhonů 8 zůstávají zachovány úhlopříčky displeje 4,7 a 5,5 palce, změněny jsou ale barvy. Ty budou jen tři a konkrétně to jsou stříbrná, vesmírně šedá a nová zlatá. Všichni majitelé iPhonu 7 v temně černé variantě tak mohou jásat, že jejich povrchová úprava zůstává exkluzivní i nadále.

Proč osmičky nesou takové označení, které nesou, se můžeme jen dohadovat. Nepřináší totiž nic natolik nového, aby se nemohly označit prostým „s“. Nejspíš za to tedy může bezdrátové nabíjení, díky kterému jsou celá záda iPhonu ze skla, podobně jako tomu bylo u iPhonu 4.

iPhony 8 budou prachotěsné a voděodolné a obsahují nový A11 „bionic“ čip. Nechybí 12megapixelový fotoaparát s tím, že u větší verze je opět duální (f1.8 a f2.8). Obě verze poskytnou 4 LED. I když je čip nové specifikace, na výsledné fotografii to poznáte jen v trochu líbivějších barvách.

iPhone 8 bude v prodeji od 29. září. 64 GB varianta bude stát 20 990 Kč, 256 GB varianta 25 490 Kč. Model iPhone 8 Plus bude stát 23 990 Kč za 64 GB a 28 490 Kč zaplatíte za 256 GB verzi. Jiné paměťové varianty dostupné nejsou, žádná barva také není exkluzivní a v každé variantě budou dostupné obě paměťové verze.

 

Revoluce v podobě telefonu iPhone X

X v přídomku iPhonu neznamená, že by spadal mezi superhrdiny z týmu X-Men, ale je to římské označení číslice 10. Jedná se totiž o jubilejní model, který byl představen po deseti letech od úplně prvního iPhonu.

Unikátní je zejména díky displeji, který se rozprostírá přes celou jeho čelní stranu. Jmenuje se Super Retina a poskytuje rozlišení 2 436 x 1 125 pixelů což je 458ppi a jeho úhlopříčka je 5,8 palce. Zmizelo tedy tlačítko plochy, které bylo nahrazeno novým gestem pro odemčení obrazovky, Touch ID zase nahradilo Face ID. Nově si tedy iPhone budete odemykat vaší tváří.

Telefon je, stejně jako osmičky, prachuvzdorný a voděodolný a jeho zadní strana je kryta sklem. I tento totiž lze dobíjet bezdrátově. Barevné varianty budou dostupné jen dvě – vesmírně šedá a stříbrná. iPhone X je také stejně jako osmičky osazen šesti jádrovým A11 „bionic“ čipem, přibyl však nový Neural engine, který se stará právě o rozpoznávání obličeje.

iPhone X bude mít 12 megapixelovou duální kameru (f1.8 a f2.4), duální optickou stabilizaci a 4 LED. Portrétový režim bude umět i čelní FaceTime kamera. Tato funkce pak dostává ještě jedno vylepšení, kdy si při upravování portrétové fotografie budete moci vybrat některý ze studiových efektů.

64GB verze iPhonu X se vyšplhala až na 29 990 Kč. To vyšší 256GB verze pak stojí závratných 34 490 Kč. Předobjednávky na tento opravdu revoluční iPhone budou k dispozici od 27. října.

Zdroj: The Verge

Apple Watch PowerBeats3

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.