Aplikace iDrby iPad Poradna

Jak se používá iPad v mateřské škole

iPad MŠ

Moderní technologie se čím dál víc zakusují do našich životů. Setkáváme se s nimi i tam, kde to dříve nebylo myslitelné. Jedním z takovým míst je i mateřská škola ve Veselí nad Moravou. Žáci začali ve třídách používat tablety od Applu.

iPad MŠ

Vytváření nových nápadů 

Výuka s produkty Apple umožňuje přicházet s jedinečnými nápady, které umožňují osobitější výuku na všech úrovních. Spadají však do takové úrovně i mateřské školy? Děti se zatím nenaučily číst a psát a je nutné vybírat jednoduší aplikace, kterým budou mladí žáčci rozumět. Takové aplikace existují, a v mateřské škole ve Veselí nad Moravou s nimi pracují.

Široká paleta možností výuky nejen pro předškolní děti

Apple produkty nabízí širokou paletu možností, jak organizovat výuku na všech úrovních. Zatímco předškolní děti budou využívat pouze jednodušší aplikace, tak starší studenti mohou využívat rozmanitějších možností komunikace mezi žákem a vyučujícím. Vytváření interaktivních grafů, prezentace v Keynote, vedení k samostatné práci, podpora gramotnosti, interaktivní encyklopedie, atd. To jsou jen některé způsoby, jak lze studenty zaujmout a usnadnit jim porozumění i složitějším myšlenkám.

Nakupovat lze přímo na českém Apple Storu

Apple produkty pro školství lze nakupovat na českém Apple Storu. Při nákupu nového Macu nebo iPadu tak můžete ušetřit. Ceny pro školství nejsou nabízeny pouze vysokoškolským studentům, ale také rodičům nakupujícím pro vysokoškoláky, pedagogům, učitelům v rámci domácího vzdělávání a zaměstnancům na všech úrovních školství. Lze vybírat MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, iMac, Mac Pro i Mac mini. Nabídka tabletů aktuálně obsahuje obě velikosti iPadu Pro, iPad Air 2, iPad mini 4 a iPad mini 2.

Spolupráce s vývojáři na poli aplikací zajistí, aby jste mohli ušetřit peníze hromadným nakupováním aplikací. Když si založíte účet v Apple School Manageru, dostanete 50% slevu na nákup 20 a více kopií většiny aplikací.

V mateřské škole ve Veselí nad Moravou používají iPady Air 2 pouze několik týdnů. Paní učitelka Alena Hráčková mi odpověděla na několik otázek týkajících se výuky:

S iPady na prvním stupni základních škol jsme se již setkali. Co vás vedlo k tomu je pořídit i do školky? Kde jste brali inspiraci?

Prvním impulsem pro nás byla možnost využití tabletů pro individuální práci s integrovanými dětmi (oční vady, autismus..), při problémech se začleněním do kolektivu nebo při odkladu školní docházky (předškoláci ve věku 5-6 let). Jejich začlenění mezi ostatní tak může být se správným použitím moderní techniky mnohem jednoduší.

Není to příliš brzy? Děti ještě neumí číst. Je dostatek vhodných aplikací?

Vybíráme aplikace, u kterých není čtení potřeba. Navíc děti nemají tablet volně k dispozici a pracují pod dohledem učitelky.

Ano, nabídka aplikací je zajímavá.

Jak děti zvládají jeden tablet na celou třídu? Nehádají se? Máte nějaký systém?

Přednostně to využívají výše jmenované děti (integrace, odklad školní docházky, předškoláci). Děti se na tabletu střídají a pracují pod dohledem učitelů.

Pracujeme s menší skupinou dětí – při ranním scházení nebo odpoledne, kdy děti odcházejí domů a není jich mnoho. Využíváme hlavně vzdělávací aplikace a výukové programy.

Jaký tablet ve třídě používáte?

Používáme iPady Air 2 od Applu. K jejich pořízení nás přiměly dobré recenze a ohlasy z venčí. Práce s nimi je snadná. Zvládají ji jak vyučující, tak děti.

Jak dlouho ho mají děti k dispozici?

Děti se střídají, dbáme, aby u něj netrávily dlouhou dobu.

Myslíte, že budou děti lépe připraveny na školní výuku?

Určitě se dají vybrat aplikace vhodné pro rozvoj pozornosti, postřehu, soustředění, prostorových představ atd. Takže ano, budeme je využívat i pro přípravu dětí do školy.

Měla byste nějaká doporučení i pro ostatní učitele mateřských škol?

Základem je výběr kvalitního tabletu, třeba toho od Applu. Jde o zajímavou pomůcku hlavně pro integraci a individuální práci s dětmi. V rozumných mezích je to užitečný nástroj pro výuku. A hlavně platí, že kdo si hraje, tak nezlobí.

iPad MŠ

Nakupování i vrácení rychlostí blesku

V případě, že se rozhodnete objednat produkty Apple pro výuku, tak je celý systém velmi jednoduchý a snadno funguje i v České republice. Na objednávky vyšší než 1100 Kč je vztahuje bezplatné doručení. V okamžiku expedice vaší objednávky je vám zasláno sledovací číslo, díky kterému můžete svou zásilku sledovat. V případě nespokojenosti lze produkty vrátit. Kompletní informace o nákupu a vrácení zboží lze najít na stránkách společnosti Apple.

Nezadržitelný vývoj?

Vývoj jde kupředu mílovými kroky. Už děti v první třídě budou umět ovládat chytré telefony a tablety. Za mých mladých let to byl textový editor ve Windows 95 a v posledních 10 minutách hodiny taky síťová hra Starcraft.

Více informací o MŠ ve Veselí nad Moravou najdete na jejich webových stránkách. Dotazy, které se týkají poznatků a  zkušeností s použitím iPadů v MŠ, můžete psát na jordanfrantisek@gmail.com.

Myslíte, že je současný vývoj pro děti prospěšný? Nebudeme za chvíli komunikovat pouze elektronickou formou?

Zdroj: Za poskytnuté informace a fotografie děkuji p. Hráčkové z MŠ Veselí nad Moravou. Informace o školství byly čerpány také z Apple.cz a z webových stránek MŠ Veselí nad Moravou.

iPhone XR

O autorovi

František Jordán

František Jordán

Sportovec tělem i duší. Vodní slalomář-profík. Vášnivý cestovatel. Nadšený uživatel Apple produktů a vděčný strávník dobrého jídla.