iDrby

V iOS 11 bude možné odebrat bokeh efekt z portrétové fotografie

iOS 11
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Uvolnění veřejné verze iOS 11 už je pomalu za dveřmi a stále přichází nové informace o tom, co dovede. Nově to je možnost odebrat bokeh efekt u fotografií pořízených režimem Portrét.

Portrétový režim poskytuje pouze iPhone 7 Plus. Dá se ale tušit, že s uveřejněním nových modelů telefonů iPhone se portfolio produktů, které jej budou moci využívat, rozroste. Portrétový režim kombinuje fotografie z obou objektivů telefonu, díky čemuž dokáže rozpoznat vzdálenost fotografovaného objektu od objektivu. Tím od něho dokáže oddělit pozadí, které softwarově rozostří.


Výrazem bokeh se ve fotografii označují estetické kvality částí snímků, nacházejících se mimo rovinu ostrosti. Vzhled a tvar rozptylových kroužků (oblastí, do nichž se zobrazí nezaostřený bod) ovlivňuje velké množství faktorů, mimo jiné konstrukce objektivu, tvar a počet lamel clony a nastavené zaclonění.

Za příjemně působící jsou obvykle považovány rovnoměrně osvětlené rozptylové kroužky s neostrými okraji, rušivě naopak působí ostře ohraničené mnohoúhelníky, které vznikají při výraznějším zaclonění, má-li clona v objektivu malý počet lamel – tento efekt do jisté míry omezuje použití zakřivených lamel. Samotná velikost otvoru clony samozřejmě ovlivňuje i hloubku ostrosti, takže čím více je clona otevřená, tím jsou rozptylové kroužky větší.

Zdroj: Wikipedie


 

Díky za komprimaci

Nyní režim Portrét funguje tak, že pokud máte v nastavení zapnutou danou možnost, po pořízení snímku se vám uloží snímky dva – jeden zdrojový a druhý s aplikovaným bokeh efektem. V iOS 11 už tak nebudete muset v nastavení cokoli řešit, protože přímo na fotografii, která byla portrétovým režimem pořízena, se v její editaci budete moci mezi oběma fotografiemi přepínat symbolem DEPTH.

iOS 11

Díky nové komprimaci fotografií (HEIF a HEVC) se navíc nemusíte bát, že takový snímek bude mít přílišnou datovou náročnost. Nyní totiž měla většina uživatelů možnost ukládání původní fotografie vypnutou proto, aby šetřila místo v paměti telefonu. I ti se tak nyní budou moci ke zdrojové fotografii jednoduchým krokem vrátit.

Ios 11 GIF - Find & Share on GIPHY

 

Zdroj: 9to5mac.com

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.