iDrby Mac

iMac slaví 20 let své existence, podívejte se na všechny generace

iMac 20 let

Přesně 15. srpna 1998 Apple vydal první iMac. Barevný, hravý a hlavně jedinečný počítač, který vynikal svojí nápaditostí v době zažloutlých krabic.

Pogumovaný a barevný stolní počítač se vryl do paměti mnoha diváků starších televizních show, protože právě tam byl k vidění ve scénách z kanceláří. Americké společnosti vybavovaly své zaměstnance ale skutečně barevnými iMacy velmi hojně a patřilo to k image celé firmy.

První iMac byl průhledný a cool

Steve Jobs při prvním odhalení iMacu řekl:

Tohle je iMac. Je průhledný a vidíte do něj, prostě cool.

Jednalo se o iMac G3 a v době spuštění prodeje stál bez jednoho dolaru 1 300 $. Byl vybaven procesorem PowerPC 750 G3 o taktu 233 – 700 MHz, 128GB úložištěm, CD mechanikou a grafickou kartou ATI. Úhlopříčka obrazovky činila 15 palců. Na dnešní dobu opravdu historická výbava se ale ve spojení s nápaditým designem stala bestsellerem.

Postupně Apple přidával další a další barvy. iMac G3 tak šlo pořídit například v modré, červené, oranžové a i dvou vzorovaných variantách. Zajímavostí je, že Steve Jobs počítač představil rok poté, co se opět vrátil do vedení společnosti. V tomto období procházela těžkou zkouškou a právě Jobs ji opět pomohl se odrazit ode dna. Následující rok od představení zaznamenal Apple více než trojnásobný zisk oproti předchozímu prvnímu kvartálu. A právě iMac G3 na tom měl největší podíl.

Po 4 letech přišla lampička

4 roky od uvedení se kalifornská firma rozhodla úplně přepracovat design počítače a vsadila na integraci ploché obrazovky. Vzhled velmi připomínal lampičku a toto označení se pro iMac G4 vžilo.

iMac 20 let

Dalším velkým updatem si prošel iMac o dva roky později. Tento design je s menšími obměnami přítomný pořád a i nejnovější iMac Pro si z něj mnohé uchoval. V čase se tak upravuje především tloušťka zařízení a jeho profil. Samozřejmostí je neustálé navyšování výkonu. Dnes se tak můžete setkat s konfigurací, která s sebou nese 8jádrový procesor, 32GB RAM nebo 8GB grafickou kartou.

iMac Pro

Zdroj: Macrumors.com

iPhone XR

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)