iDrby

Okénko do historie: Představení prvního iPodu a odstartování revoluce

Apple iPod Classic

Naše okénko do historie pokračuje pohledem na hudební přehrávač Apple iPod. Ten odstartoval revoluci přenosných zařízení.

První verze iPodu byla na trh uvedena 23. října 2001. Měl pevný disk o kapacitě 5 GB a americká společnost ještě netušila, jak velký zájem se o něj v dalších letech strhne.

V období od začátku prodeje do dubna 2007 se prodalo celkem 100 miliónů kusů těchto přehrávačů. Popularitu si získaly především díky jednoduchému ovládání a snadné přenositelnosti. Navíc se jako tradičně firmě z Kalifornie povedl design produktu.

V roce 2008 tvořily portfolio produktů v rámci iPodů hned 4 varianty. iPod Classic s pevným diskem, který zachovával odkaz prvního iPodu. iPod touch s dotykovým displejem. Ten se blížil iPhonu a používal dokonce i stejný systém, ale nedala se do něj umístit SIM karta a využívat mobilní služby. iPod nano s menším displejem, ale možností přehrávat videa. A konečně iPod shuffle, který byl nejmenším ze všech a bez displeje. Ideální přehrávač na sport.

Apple iPod

Kromě těchto zavedených verzí se Apple pokoušel prorazit i s iPodem Mini a Photo. Oba ale neuspěly, a tak jejich funkce integroval do řady Classic. Ta jako jediná ukládá data na interní pevný disk. Ostatní modely mají vnitřní flash paměť.

iPod potřeboval palivo, a tak Apple uvedl iTunes

Uvedením obchodu s hudbou udělala americká společnost zásadní krok. V roce 2003 spustila iTunes Music Store, dnes nazývaný jen iTunes Store. Jedná se o nejúspěšnější on-line obchod pro distribuci hudby. Skrze něj bylo již prodáno více než 2 miliardy skladeb. V září 2006 přibyly také aplikace a hry (App Store) a celovečerní filmy. V ČR je iTunes oficiálně spuštěné od roku 2011.

Díky snadné dostupnosti hudby se iPod rozšířil po celém světě. I když bylo přidávání skladeb přes iTunes pro mnoho lidí méně pohodlné než přes jednoduché přetažení dat na disk, nezabránilo to v popularitě těchto přístrojů. Dnes už není potřeba cokoliv přetahovat, vše funguje bez nutnosti využití počítače.

Podcasting

iPod také nese zodpovědnost za novou formu internetového odvětví podcasting. Ta přináší multimediální obsah, který si uživatelé mohou v pravidelných intervalech odebírat. Technicky je odběr řešený pomocí RSS, kdy automaticky sleduje aktuální díly. V případě, že autor přidá další díl do svého seriálu, podcast se automaticky stáhne na zařízení.

Současnost

Dnešní trend je mít vše pohromadě. Většina uživatelů si koupí iPhone, který spojuje funkce iPodu s mobilním telefonem. Máme tu také iPady nebo Apple Watch a všechny tyto zařízení jsou dostatečně přenositelné a umožňují přehrávat hudbu. Není tak důvod, aby iPod jako zařízení pokračovalo v prodeji v následujících letech. V blízké době tak Apple zřejmě celou řadu iPodů definitivně pošle na odpočinek.

Zdroj: Wikipedia.org

iPhone Xs

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)