Poradna

GTD – ovládněte svůj čas

Taasky
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Pořád něco nestíháte, chodíte někam pozdě a mnohé zapomínáte? Jasně, každému se to čas od času stane, pokud se vám to však děje pravidelně, je třeba nespoléhat jen a pouze na svou paměť a zkusit používat třeba právě techniku GTD.

K té vám v notné míře pomohou moderní technologie. Ať se jedná o počítače, mobilní telefony nebo chytré hodinky, všechna tato zařízení vás dokáží směřovat tím směrem, kterým potřebujete. Na pojem prokrastinace se přitom nevymlouvejte. Co to vlastně prokrastinace znamená a v čem nás omezuje, si budete moci přečíst v některém z následujících článků.

Taasky

 

Getting Things Done – mít vše hotovo

GTD patří v současné době mezi populární a rozšířené metody organizace práce. Tu vytvořil americký kouč David Allen a popsal ji ve stejnojmenné knize. Když popsání této metody vyjde na celou knihu, je vám asi jasné, že tento článek neobsáhne vše potřebné. Snaží se vás jen hodit rovnýma nohama do vody tak, abyste udělali ten první a tolik potřebný skok do organizace svého času.

Wikipedie říká: GTD není klasická time managementová metoda, orientuje se především na kroky spojené s řízením pracovního procesu. Protože mozek člověka není podle Allena primárně uzpůsoben tomu, aby si pamatoval a připomínal úkoly, schůzky a všechny závazky (v terminologii GTD „záležitosti“), doporučuje Allen vytvořit si externí systém různých druhů seznamů, které následně poslouží jako připomenutí. Člověk se tedy nemusí věnovat tomu, aby si vzpomněl na to, co má dělat, ale může využít plně kapacity mozku, aby se soustředil na provedení úkolu.

Pět fází řízení pracovního procesu: sesbírej, zpracuj, zorganizuj, zhodnoť, udělej.

To, že každý člověk, pokud se ocitne pod tlakem a hrozí, že na něco zapomene, vytvoří si seznam úkolů, je holý fakt. Proč si tedy nevést seznam těchto úkolů i pro běžnou práci, jako je starání se o domácnost atd.? Aplikací na organizaci času je v App Store totiž opravdová spousta, takže pokud si osvojíte návyk zapisovat si do svého zařízení vše podstatné, nestane se vám, že na něco zapomenete.

Allen

 

To-Do – co mám teď udělat

V tzv. To-Do liste jsou jasně kategorizované úkoly určené ke splnění. Ideálně poskládané chronologicky za sebou dle jejich priority. Není třeba jim hned určovat krvelačné termíny a dávat jim výstražné barvy. Začněte zlehka, ale tu upomínku si raději nastavte, jinak třeba opět zapomenete a to přece nechcete.

Clear

OmniFocus je sice ultimátní nástroj na správu času, začněte ale opravdu něčím lehčím. Samozřejmě můžete používat Kalendář i Připomínky obsažené přímo v systému. Mnohým ale z mnohých důvodů nevyhovují, a vždy je dobře, když máte na výběr. Od čeho se ale odpíchnout?

Jednoduchost je to, oč nám tu běží.

Předně právě od jednoduchosti a přehlednosti. Čím přívětivější aplikace, tím lépe pro vás naučit se jí používat pravidelně. Navštivte App Store a vyhledejte si sekci produktivity. Obrázky u aplikací hodně napoví. Mnohdy navíc nemusíte utratit ani korunu, protože četné aplikace jsou dostupné zdarma. Pokud chcete jít na jistotu, redakce doporučuje tituly Suru, Any.Do, Clear, nebo český To-Do titul Taasky. Blíže se na ně podíváme v pokračování tohoto článku.

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.