iPhone Poradna

Funkce iPhone 3D Touch vám usnadní práci. Jak ji využít?

3D Touch
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Funkce iPhone 3D Touch je dostupná již od verze 6s/6s Plus. Vyjma iPhonu XR je pak dostupná na i na všech novějších iPhonech. Co všechno umí?

Použití funkce iPhone 3D Touch je jednoduché a funguje napříč celým systémem iOS. V mnoha případech vám usnadní nebo urychlí práci. Mnohdy si ale nemusíte ani vzpomenout, že ji váš telefon umí. Tento seznam vám řekne, kdy se vám k čemu hodí.

Aplikace Měření vzdálenosti iPhone umí již od iOS 12. Existují ale i alternativy

 

Funkce iPhone 3D Touch – nastavení

Citlivost funkce 3D Touch na iPhonu 6s a novějším (vyjma iPhonu XR) můžete nastavit. Reaguje totiž na sílu tlaku vašeho prstu. Přejděte do Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > 3D Touch a pomocí jezdce nastavte požadovanou úroveň. Na stejné obrazovce můžete 3D Touch vypnout, pokud ji nechcete vůbec používat, čímž se samozřejmě připravíte o benefity, které přináší.

iPhone 3D Touch

Funkce iPhone 3D Touch – možnosti

Při silném stisku ikony na ploše zobrazíte její rychlé akce. Okamžitě tak nastavíte budík, přidáte událost do kalendáře, nebo zavoláte oblíbeným kontaktům atd.

V aplikacích Mail, Safari nebo Zprávy můžete nahlédnout na vám zaslaný odkaz, aniž byste jej otevírali. Povyjetím nahoru následně zobrazíte i související akce. Toto funguje, i pokud obdržíte nějaké video.

Silné přitlačení prstu na displej rozhýbe i vaše Live Photos. To že se jedná o živou fotografii přitom zjistíte z příslušené ikony na snímku. V galerii si takto můžete i zobrazit rychlý náhled obsahu.

iPhone 3D Touch

3D Touch také umožňuje rychle odpovídat na konverzace v aplikaci Zprávy. Stačí na konverzaci silně zatlačit prstem a povyjet nahoru. Můžete tak okamžitě odpovědět předem předdefinovanými variantami, či těmi, které jste si sami vytvořili.

iPhone 3D Touch

Chcete-li kopírovat obrázek ze Safari, stačí na něm použít 3D Touch, vyjet nahoru a zvolit patřičnou volbu. Můžete si jej zobrazit i na nové stránce, nebo jej sdílet.

iPhone 3D Touch

Jednou z nejužitečnějších možností pak je využití gesta při psaní textu. Silným přitlačením se vám totiž z klávesnice stane trackpad, kdy jednoduše najedete kurzorem tam, kde potřebujete provést editaci. Nemusíte se tak složitě trefovat mezi dva znaky.

iPhone 3D Touch

3D Touch pak využijete i napříč notifikačním a ovládacím centrem. V tom druhém případě si totiž přesněji nastavíte požadované hodnoty.

Funkce 3D Touch je tedy nesmírně užitečná, pokud si ji vhodně ochočíte. Je tak poněkud škoda, že již kolují zvěsti o tom, že ji kvůli své nákladnosti budoucí iPhony disponovovat nebudou. Ostatně důkazem budiž absence funkce v letošním iPhonu XR. Ten touto technologií totiž nedisponuje a společnost se ji snaží nahradit dlouhým stiskem s následnou haptickou odezvou. A co vy? Využíváte funkce 3D Touch? Napište nám to do komentářů pod článek.

Beats

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.