Aplikace

Firefox Focus – soukromý webový prohlížeč s podporou češtiny

Poslední aktualizace webového prohlížeče Firefox Focus přidává 20 nových jazyků, včetně češtiny. Jedná se o soukromý prohlížeč, který blokuje sledovací prvky internetu.

Nejnovější verze prohlížeče, který se vyznačuje soukromým prohlížením internetu, nyní přináší podporu 27 světových jazyků. Hlavní je tu tlačítko „Vymazat”. To umožňuje jediným stiskem smazat cookies a veškerou historii prohlížení.

Firefox Focus

Mezi nové jazyky patří Arabština, Ázerbájdžánština, Čeština, Welština, Němčina, Španělština, Francouzština, Maďarština, Indonéština, Italština, Japonština, Holandština, Polština, Portugalština, Ruština, Slovenština, Švédština, Turečtina, Ukrajinština, Zjednodušená Čínština a Tradiční Čínština.

Jednou z výtek u předešlé veze byl použitý vyhledávací engine. Nyní Mozilla říká, že vyslyšela volání uživatelů a přinesla nový nevystopovatelný engine zvaný DuckDuckGo.

Integrace se Safari

Při používání prohlížeče v „nejpřísnějším nastavení” bude Focus blokovat reklamy, analytické prvky nebo sledující prvky sociálních sítí. Některé stránky se tak nemusí zobrazovat korektně. Jako kompenzaci přidala Mozilla tlačítko integrace s výchozím prohlížečem Safari.

Pokud chcete Firefox Focus takto používat, je potřeba jeho to nejdříve povolit. Otevřete Nastavení > Safari > Blokátory obsahu > a povolte Firefox Focus.

Blokátory obsahu určují obsah, jež bude načítán při používání Safari. Nemohou odeslat žádné informace o zablokovaném obsahu zpět do aplikace.

Poprvé se Focus objevil v roce 2015 jako blokátor obsahu pro iOS 9. Na podzim minulého roku Mozilla spustila plně funkční soukromý prohlížeč.

Manifest Mozilly

O co se jedná? Mozilla sepsala principy, které mají za úkol podporovat otevřenost, inovace a příležitosti na webu.

  1. Internet je nedílnou součástí moderního života – klíčovým prvkem vzdělávání, komunikace, spolupráce, obchodu, zábavy a společnosti jako takové.
  2. Internet je globální a veřejný zdroj, který musí zůstat otevřený a přístupný.
  3. Internet musí obohacovat životy jednotlivců
  4. Bezpečnost každého na internetu je stěžejní a nemůže být brána na lehkou váhu.
  5. Každý musí mít možnost utvářet internet a získávat s ním vlastní zkušenosti.
  6. Efektivita internetu jako veřejného zdroje záleží na schopnosti součinnosti (protokoly, formáty dat, obsah), inovacích a decentralizované celosvětové spolupráci.
  7. Otevřený software zdarma podporuje rozvoj internetu jako veřejného zdroje
  8. Transparentní procesy založené na komunitách prospívají ke spolupráci, zodpovědnosti a k důvěře.
  9. Komerční zásahy do rozvoje internetu přináší mnohé výhody; komerční cíle a veřejné zájmy musí být vyrovnané
  10. Posilování aspektů veřejné prospěšnosti internetu je důležitý cíl, náročná na čas a pozornost a zodpovědnost.

Celý manifest si můžete přečíst v aplikaci Firefox Focus. Soukromý webový prohlížeč Firefox Focus lze zdarma stahovat z App Storu.

icon
Firefox Focus: Privacy browserMozilla CorporationUtilitiesZdarmaStáhnout

Zdroj: MacRumors

Beats

O autorovi

František Jordán

František Jordán

Sportovec tělem i duší. Vodní slalomář-profík. Vášnivý cestovatel. Nadšený uživatel Apple produktů a vděčný strávník dobrého jídla.