iDrby Mac Poradna

Jaké externí displeje připojíte k MacBooku Pro?

MacBook Pro externí displeje

Jestli přemýšlíte, jakým adaptérem nebo kabelem propojit nový MacBook Pro ke svému monitoru přes USB-C, tak zde je pár informací.

Apple zveřejnil aktualizovaný seznam požadavků pro připojení externích 4K a 5K displejů k novým MacBookům Pro. Na seznamu také lze najít všechny podporované adaptéry a kabely pro Thunderbolt, Mini DisplayPort, HDMI a ostatní připojení.

 

Bez Thunderbolt displeje, zato s LG

Apple definitivně přestal prodávat monitor Thunderbolt Display. Po letech bez aktualizace tato řada monitorů definitivně zanikla. Všechny kusy, které měli prodejci na skladech, se doprodávají, a nové již Apple nedodá. Podle americké společnosti existuje celá řada skvělých monitorů, které můžete ke svému Macu připojit. Jedním z nich je například nově nabízený LG, který můžete koupit i na českém online Apple Storu. Monitor od LG lze kromě MacBooku Pro taktéž použít u menšího 12palcového MacBooku.

Od zákazníků se však kupí otázky ohledně připojitelnosti dalších 4K a 5K displejů na obnovovací frekvenci 60 Hz.

MacBook Pro externí displeje

 

Jak MacBook Pro připojit?

Nový 15palcový MacBook Pro podporuje až dva 5K nebo čtyři 4K externí monitory. 13palcový model podporuje pouze půlku tohoto počtu. Tedy jeden 5K a dva 4K monitory. Je zde však několik věcí, které byste před koupí kabelů a adaptérů měli vědět.

 

HDMI

K vestavěnému HDMI portu Macu se dají připojit 4K displeje a Ultra HD televize s následujícími rozlišeními a obnovovacími frekvencemi:

  • 3 840 x 2 160 při obnovovací frekvencí 30 Hz
  • 4 096 x 2 160 při obnovovací frekvenci 24 Hz (*Podle Applu není v tomto rozlišení podporováno zrcadlení.)

MacBook (Retina, 12palcový, začátek roku 2015) nebo novější a modely MacBooku Pro z konce roku 2016 podporují při používání HDMI 1.4b přes USB-C víceportového digitálního AV adaptéru tyto displeje a obnovovací frekvence:

  • 3 840 × 2 160 při obnovovací frekvenci 30 Hz
  • 4 096 x 2 160 při obnovovací frekvenci 24 Hz (v tomto rozlišení není podporováno zrcadlení)

MacBook (Retina, 12palcový, konec roku 2016) a modely MacBooku Pro z konce roku 2016 podporují přes HDMI obnovovací frekvenci 60 H při používání podporovaného HDMI 2.0, kabelu s certifikací HDMI Premium a podporovaného USB-C / HDMI 2.0 adaptéru.

 

Single-Stream Transport (SST) monitory

  • Většina single-stream 4K displejů podporuje obnovovací frekvenci 30 Hz.
  • Mini DisplayPort vyžaduje redukci na USB-C (pozn.: redukce z Thunderbolt 3 do Thunderbolt 2 od Applu nepodporuje Mini DisplayPort. Většina aktuálních adaptérů by však měla fungovat).

Multi-Stream Transport (MST) monitory

Většina MST na frekvenci 60 Hz je podporována.

 

Displeje se dvěma kabely (vyžadují dva DisplayPort kabely)

Některé displeje s rozlišeními vyššími než 4K vyžadují k přenosu obrazu v plném rozlišení dva kabely DisplayPort. Apple uvádí podporu pro Dell UP2715K 27 palců 5K a HP Z27q 27 palců 5K.

 

Apple Thunderbolt Display

Nemůžeme taky opomenout Thunderbolt Display od Applu. Zde stačí použít adaptér z Thunderbolt 3 do Thunderbolt 2.

 

Nastavení monitoru

Na obrazovce Předvolby systému -> Monitory si můžete změnit rozlišení monitoru nebo velikost obrazu. Tímto způsobem zvětšíte, nebo naopak zmenšíte text a objekty, a získáte víc prostoru na obrazovce.

MacBook Pro externí displeje

Když nad rozlišením podržíte myš, zobrazí se k němu další podrobnosti. Stisknutím klávesy alt zobrazíte tlačítko Rozpoznat monitory. Chcete-li zobrazit všechna dostupná rozlišení, podržte klávesu alt a klikněte na tlačítko Vlastní velikost.

Pokud při zrcadlení na 4K displej nebo Ultra HD televizi změníte rozlišení, může dojít k deformacím. Tento problém vyřešíte vypnutím a opětovným zapnutím zrcadlení. Nejlepšího grafického výkonu 4K displeje dosáhnete tak, že displej nebo jeho adaptér připojíte přímo k Macu a nebudete ho připojovat přes jinou periferii nebo zařízení.

Zdroj: 9to5Mac, Apple.cz

iPhone Xs

O autorovi

František Jordán

František Jordán

Sportovec tělem i duší. Vodní slalomář-profík. Vášnivý cestovatel. Nadšený uživatel Apple produktů a vděčný strávník dobrého jídla.