iDrby

Mezinárodní cenu Jamese Dysona získal koncept ručního přístroje pro diagnostiku rakoviny kůže

diagnostika rakoviny kůže sKan

Vítězem letošní soutěže studentů a absolventů designu a inženýrství James Dyson Award se stal prototyp nízkonákladového přístroje, který slouží k rychlé diagnostice rakoviny kůže.

Zařízení nazvané sKan využívá k odhalení melanomu reakci tkáně na změnu teploty. V porovnání s již existujícími metodami detekce zhoubných nádorů je přístroj kromě finanční nenáročnosti spolehlivější a snadno použitelný jak pro zdravotníky napříč obory, tak pacienty. Zařízení sKan zvítězilo v konkurenci tisíce dalších přihlášených projektů a jeho autoři, čtveřice absolventů biomedicínského inženýrství z kanadské McMaster University, získali za jeho návrh  30 000 liber (v přepočtu zhruba 864 000 korun), a budou tak moci svůj nápad dále rozvíjet.

Na světě je denně zachyceno 132 000 případů rakoviny, z toho třetinu tvoří právě melanom kůže. Dostupné metody včasné diagnostiky se dnes opírají o vizuální zachycení nádoru, které je však nepřesné. Zdokonalené diagnostické metody jsou pak časově i finančně náročnější. Absolventi biomedicínského inženýrství z McMaster University při vývoji oceněného projektu vycházeli z faktu, že rakovinové buňky mají vyšší metabolickou rychlost než buňky zdravé a uvolňují tak více tepla. To v praxi znamená, že náhlým ochlazením, např. přiložením kostky ledu na inkriminovanou část těla, se rakovinná tkáň zahřeje rychleji než zdravá, což velmi pravděpodobně svědčí o výskytu melanomu.

 „Ocenění Jamese Dysona pro nás opravdu hodně znamená. Finanční odměna nám umožní pokračovat ve vývoji zařízení, které v budoucnu může zachraňovat lidem životy. Za tak výjimečnou příležitost jsme skutečně vděční,”

shodují se jednohlasně členové vítězného týmu. Do projektu vkládají velké naděje a chystají se získané finance využít k vylepšování přístroje na úroveň, kterou by schválila americká Federální agentura pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Zařízení by pak mohlo být používáno celosvětově jako prověřený lékařský postup.

„SKan využívá snadno dostupných a levných komponentů k včasné detekci rakoviny kůže. Je to velmi chytré zařízení, které má potenciál dostat se k široké veřejnosti a zachraňovat tak životy lidí po celém světě. A to je přesně ten důvod, proč zvítězil v letošní soutěži,”

říká James Dyson, zakladatel společnosti Dyson a jeden ze tří porotců soutěže.

Jak systém sKan funguje

Zařízení sKan se skládá z měniče, klimatizačního okruhu, analogového a digitálního převodníku a softwarového procesoru. Snímač je tvořen řadou termistorů, které detekují teplotu vybrané oblasti. Termistory se při vyšetření umístí na část těla s podezřením na nádor a sleduje se, jak tato část reaguje na ochlazení. Hodnoty naměřené termistory jsou digitálně zpracovány, zprůměrovány, provádí se analýza jejich teplotní změny i prostorová validace. Výsledky měření se pak zobrazí na teplotní mapě. Finální zpráva udává umístění a rozsah teplotních rozdílů na časové ose.

Neinvazivní metody odhalování rakoviny kůže pomocí tepelně-zobrazovací technologie se již v lékařské diagnostice používají, oproti projektu sKan jsou ovšem výrazně dražší, protože kritické oblasti snímají termovizní kamery s vysokým rozlišením, které stojí přes 20 000 liber (zhruba 577 000 korun). V porovnání s tím odhadované náklady na sKan činí méně než tisíc amerických dolarů (zhruba 22 000 korun).

Cena Jamese Dysona

Soutěž o Cenu Jamese Dysona probíhá každoročně od roku 2004 ve 23 zemích světa a je otevřena studentům a absolventům vysokých škol zaměřených na produktový nebo průmyslový design a inženýrství. Cenou Jamese Dysona organizátoři podporují neotřelé nápady, štíhlé inženýrství a projekty šetrné k životnímu prostředí. Vítězné projekty  jsou jednoduché a praktické a pomáhají řešit problémy skutečného světa. Cenu uděluje Nadace Jamese Dysona, charitativní organizace zřízená v roce 2002. Mezinárodní vítěz získává finanční odměnu 30 000 liber, národní vítězové 2000 liber. Podrobnější informace naleznete na https://jamesdysonaward.org.

 

Obecné informace o společnosti Dyson:

  • Již v roce 1991 měla spol. Dyson patentován cyklonový filtr pevných částic pro dieselové motory automobilů, žádný z výrobců automobilů však neměl o technologii zájem a projekt tak nedošel do realizační fáze. Nedávno James Dyson potvrdil, že již dva a půl roku pracuje na vývoji vlastního elektromobilu a nepůjde tedy cestou využívání fosilních paliv.
  • Produkty značky Dyson jsou jsou prodávány ve více než 75 zemích světa.
  • Dyson se zavázal k investici 1,5 miliardy liber do technologií budoucnosti. Během roku 2016 Dyson investoval 250 miliónů liber do zařízení v Malmesbury Campus. Dyson vyvíjí čtyři nové technologie do svého portfolia a hodlá celému světu představit 100 nových produktů v příštích čtyřech letech.
  • Dyson spolupracuje s více než 30 univerzitami po celém světě na rozvoji raných fází technologií, navíc investuje 5 milionů liber do společné robotické laboratoře v Imperial College v Londýně.
  • Dyson zaměstnává více než 5000 lidí na celém světě, třetina z nich jsou inženýři.
  • Dyson prodal svůj první cylindrický vysavač DC02 v roce 1995. To bylo dva roky potom, co šel Dysonův první vzpřímený vysavač DC01 do prodeje.

Zdroj: tisková zpráva

iPhone Xs

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)