Aplikace

U aplikace Clips od Applu náctiletí plesají, starší generace však ohrnuje nos

Apple Clips
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Apple příliš často nové aplikace nepředstavuje. O to s podivem bylo, když přišel s titulem Clips – na adolescenty zaměřenou variantu Snapchatu bez sociálního rozměru.

Když se podíváte na aplikace od Applu, najdete u něho spíše profesionální aplikace (Pages, Numbers, Keynote), či tituly, které vám pomohou se střihem videa (iMovie), tvorbou hudby (GarageBand), učením (iTunes U), nebo různé ovládací prvky (iTunes Remote, AirPort Utility, Beats Pill*). Clips se ale zcela vymyká a nejblíže má spíše k animovaným emotikonám v rozšíření pro iMessage, než k jakémukoli jinému titulu od Applu. Pokud se vám ale líbí nové efekty a samolepky v aplikaci Zprávy a používáte-li aplikaci Snapchat, je titul Clips právě pro vás.

 

Poplatný aktuální době

Titul je maximálně jednoduchý. Po jeho spuštění můžete začít okamžitě nahrávat nějaký videozáznam, stejně jako můžete pořídit jen nějakou fotografii – délka záznamu je odvislá od toho, jak dlouho držíte spoušť. Nestačí na ni jen ťuknout pro začátek a pro konec. Jakýkoli materiál ale můžete nahrát i ze své galerie v aplikaci Fotky. Procházet lze i mezi alby.

Záznam může mít až hodinu. Aplikace je ale určena spíše pro krátké záznamy, takže to s tou délkou moc nepřehánějte. Pokud máte časovou osu zaplněnou dle svých představ, můžete jednotlivým snímkům začít přidávat různé efekty, které najdete při horním okraji displeje.

Hned první je to, čím se aplikace může chlubit nejvíce. Pokud je totiž ve stopě záznamu obsažena jedna z 36 podporovaných řečí, můžete si nechat zobrazit živé titulky. Což je ideální do aktuální doby, ve které se na videa na sociálních sítích kouká v „mute“ režimu. Komentář navíc můžete nadiktovat i zpětně.

Aplikace Clips je ideální do aktuální doby, ve které se na videa na sociálních sítích kouká v „mute“ režimu.

Jednoduchý editor následně umožňuje aplikovat na snímky nějaký filtr, vložit na ně animovaný efekt nebo přechod s tematickým textem. Filtrů příliš není a nejsou ničím unikátní. Dobré je však to, že jsou na scénu aplikovány živě, takže vidíte, jak bude video vypadat ještě před jeho natočením. Animované efekty jsou zajímavé. Vyjma komiksových bublin můžete animovat i emotikony. Škoda jen malého výběru. Časem se nabídka určitě rozšíří.

Pokud přece jen chcete video ověnčit i zvukem, můžete tak učinit ikonou noty. Vybírat můžete z obsáhlé knihovny nabízených melodií, ale i z té své v aplikaci Hudba. V Clips funguje i rozpoznávání tváří a to podobně jako v aplikaci Fotky.

 

Jednoznačně pro mladé

Není to žádný zázrak a je jasné, že aplikace se chce zalíbit zejména mladším uživatelům. V tom případě proč ne. My už přece jen trochu starší, kteří nechápeme Snapchat, těžko pochopíme i sílu aplikace Clips a zůstaneme u vážnějšího a pro nás použitelnějšího iMovie a už tak dost nepřehledného Instagramu s jeho Příběhy.

Chcete-li pak ještě jinou alternativu, vedle nešlápnete s titulem Quik (dříve Replay). Ten nabízí množství efektních témat pro váš „film“, to avšak bez vedlejších animovaných efektů a různých filtrů. Protože je také kompletně zdarma, vyplatí se ho ale určitě vyzkoušet.

Osobně se tedy jen divím tomu, že to Apple rovnou neodpálil ve větším a více se nesnažil výsledek provázat se sociálními sítěmi. Nebo je to jen předboj a máme se ještě na co těšit? To tedy určitě máme, otázka je jen ta, jestli nás to posadí na zadek, nebo si u toho budeme ťukat na čelo.

 Česká lokalizace
Jednoduchá střižna
 Efekty

 Málo obsahu
 Výsledek jen ve formátu 1:1

Back to School

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.