iDrby

Bluetooth 5.0: Co znamená pro uživatele a v čem je lepší než předchozí generace

Bluetooth 5.0

Proč bylo tak důležité začlenit do nejnovějších iPhonů poslední Bluetooth 5.0 a jaká je s touto verzí bezdrátové komunikace budoucnost Apple zařízení?

Jedním z nejkontroverznějších kroků kalifornské společnosti bylo odstranění 3,5mm jack konektoru pro sluchátka z iPhonu 7. Dnes už si naprostá většina uživatelů zvykla a používá buď bezdrátová sluchátka, nebo se spokojí s redukcí, kterou Apple přibaluje ke každému zakoupenému iPhonu. Hlavně ale Apple dokázal posunout bezdrátovou komunikace zase o kus dál a bezdrátové nabíjení, AirPlay 2 nebo čip W1 slibují skutečně budoucnost bez drátů.

Možná ale to nejdůležitější pro efektivní komunikaci bez drátů bylo začlenění Bluetooth 5.0. Poslední verze dnes už nepostradatelné technologie, kterou disponují všechny chytré telefony a zařízení. V návaznosti na HomePod nebo poslední MacBook Pro verze 2018, které Bluetooth 5.0 také dostaly, se jedná o velmi důležitý krok.

Co se zlepšilo a proč je nasazení Bluetooth 5.0 tak důležité

V zásadě jsou to 3 parametry, které se výrazně posunou s novou verzí dopředu. Rychlost, dosah a odezva. Pokud si vzpomenete na první verzi watchOS, s označením 1.0, tak bylo vyloženě sebevraždou, se s hodinkami nějak více snažit komunikovat. Než Siri zareagovala na váš hlasový povel, trvalo to kolem půl minuty. I proto jsem třeba já osobně hodinky nechtěl a názor jsem změnil až po několika letech. Dnes nedám dopustit na poslední Apple Watch Series 3. Důvodem té „pomalosti“ první generace byl hlavně fakt, že Apple veškerá data přenášel mezi telefonem a hodinkami přes Bluetooth. Nyní ale většina aplikací a systémových akcí běží přes Wi-Fi nebo mobilní datovou síť.


party reproduktory LifeHacker #29: Nejlepší party reproduktory na léto- https://youtu.be/e5ZGCLk6KDM Léto je v plném proudu a tak jsme pro vás vybrali ty nejlepší party reproduktory na doma i na… ...

Pokud by ale už v té době bylo nasazeno Bluetooth 5.0, výrazně by to komunikaci zrychlilo. Předchozí Bluetooth 4.2 dokázalo přenést zhruba 1 Mb za sekundu, pátá verze zvládne dvojnásobek. V praxi můžete vyšší rychlost použít i pro streamování hudby. Sice Apple využívá u přenosu skladeb z Apple Music maximální datový tok 256 Kb/s formátem AAC, ale Bluetooth 5.0 dává lepší základ pro možnost bezztrátového přenosu.

Rychlejší přenos bude výhodou také pro případně napojení více Bluetooth zařízení, jako sluchátka nebo reproduktory, k jednomu přehrávači. Dnes se například k iPhonu připojí vždy jediný reproduktor nebo sluchátka. Technologie AirPlay 2 ale už počítá s připojením více zařízení (ta poběží ale přes Wi-Fi), tak proč by menší reproduktory nemohly dostat podobnou podporu. Je tak možné, že Apple v budoucnu dovolí připojení třeba dvou nebo tří sluchátek a reproduktorů najednou. Horní limit připojených zařízení musí být nastaven a ponechána dostatečná rezerva pro služby jako AirDrop nebo komunikaci s Apple Watch.

Bluetooth 5.0 Apple Watch

Podstatnějším zlepšením se ale zdá být maximální dosah. Oproti předchozí verzi zvládne Bluetooth 5.0 komunikovat až na 240 metrů a to je zhruba 4x dále. Tuto hodnotu ale výrazně snižují překážky jako jsou stěny. Uvnitř budov bude dosah vždy nižší a je možné, že kvůli tlusté stěně a nepropustného materiálu, ze kterého je vyrobena, bude stále problém přehrávání za předpokladu, že je přehrávač v jiném pokoji.


Mojave Upravte si dock nebo vyhledávejte duplicitní soubory s aplikacemi pro macOS- Aplikacím pro platformu macOS se často nedostává takové pozornosti, jako těm pro iOS, což je rozhodně škoda. Tyto vám poskytnou… ...

Pro tyto účely se ale čile pracuje na technologii Mesh. Ta už je v ostrém nasazení a jsou k dispozici síťové routery, které takovou síť dokáží „roztáhnout“ u vás doma. Jedná se o kombinaci pokrytí klasickou Wi-Fi a právě Bluetooth 5.0. Obě technologie se tak domlouvají a tím nejlepším a nejrychlejším způsobem se snaží připojit kompatibilní zařízení v domácnosti jako telefony, tablety nebo třeba televize. Velké využití se očekává i u IoT ( Internet of Things – domácí spotřebiče, senzory, chytrá zařízení), kterých poté bude přibývat. V současnosti HomeKit příslušenství podobné řešení nepodporuje, ale je otázkou času, kdy se dostane i na ně. Jediným Bluetooth 5.0 příslušenstvím s podporou HomeKitu je tak v současnosti HomePod.

Bluetooth 5.0 Apple W1

A posledním zlepšeným parametrem je odezva. Ta je důležitá pro uživatele hlavně kvůli dobré a rychlé odezvě. Apple dokáže výborně udržovat kvalitu přenosu zvuku a je velmi spolehlivý v jeho přenášení do bezdrátových zařízení. U mnoha ostatních aplikací ale může nastávat problém. Při jakémkoliv bezdrátovém přenosu je právě latence, nebo-li odezva, problém. Vždy totiž bude rychlejší při drátovém spojení, ale to už vyplývá z podstaty věci. Například u přenosu videa nebo hry, je toto velmi důležité. Jen si představte, jak byste asi byli spokojení, když by bezdrátový gamepad reagoval se sekundovým zpožděním a vy zrovna proto prohráli důležitý zápas. Bluetooth Special Interest Group (BSIG), která je zodpovědná za vývoj standardu, říká, že latence je u nové generace zhruba dvakrát lepší.

Bluetooth 5.0 HomePod

Těžko si tak můžeme představit, o kolik se v praxi zlepší náš zážitek. Pro představu si můžeme vzít průměrné zpoždění přenosu AAC zvuku, které je kolem 90 ms. Děleno dvěma dostaneme 45 ms. Většina Wi-Fi sítí se pohybuje kolem 20 – 50 ms. V tomto případě se zdá být odezva už na velmi dobré úrovni.

Co to všechno znamená pro Apple uživatele

Momentálně je využití malé. Hlavní přístroje podporující Bluetooth 5.0 jsou iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, MacBook Pro 2018 a HomePod. V budoucnu ale určitě můžeme čekat třeba rychlejší přenos dat přes AirDrop, kvalitnější streamování hudby a další inovace, kterými nás snad Apple mile překvapí.

Bluetooth 5.0 iPhone X

Jako ukazatel budoucnosti nám může ale sloužit vědomí, že Apple v současnosti vše přizpůsobuje bezdrátovému využití. Podívejte se na Apple Pay – bezkontaktní platby, bezdrátové nabíjení nejnovějších iPhonů, AirDrop, sluchátka AirPods, bezdrátové myši Magic Mouse, klávesnice Magic Keyboard nebo Magic Trackpad. Přenos hudby vylepšeným AirPlay 2 u reproduktoru HomePod a určitě můžeme přičíst i snahu více osamostatnit Apple Watch a umožnit jim komunikaci přes mobilní data (i když zatím ne u nás). Je také možné, že už teď Apple spřádá plány na čip W2, který ještě vylepší Bluetooth komunikaci.


mapy 5 funkcí, které chybí aplikaci Mapy od Applu k dokonalosti- Mapy společnosti Apple jsou od iOS 6, kdy patřičně rozšířily své možnosti, velice užitečná aplikace. K jejich dokonalosti ale pořád něco… ...

Přerod na novou verzi Bluetooth 5.0 bude pozvolný a vyčerpávající. Pro budoucnost je ale nutný. Rozhodně se dnes nevyplatí měnit zařízení za novější jen z důvodu podpory páté verze „modrého zubu“. Teď je vše na výrobcích a vývojářích, kteří musí z technologie vytěžit maximum a nabídnout v dalších verzích Apple zařízení, a nejen těch, uživatelům tu pravou přidanou hodnotu. Ta se ale zdá být na obzoru.

Zdroj: 9to5mac.com

iPhone Xs

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)