Aplikace Apple Watch iDrby

Apple začal upozorňovat vývojáře, že od 1. června musí být jejich aplikace 64bitové

macOS Sierra, iOS 10.3
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Apple v jeho obchodě Mac App Store chystá velké změny. Z toho důvodu dává vývojářům na vědomí, že jestli je jejich aplikace ještě 32bitová, musí ji aktualizovat na 64bitovou.

Od prvního června letošního roku, musí být všechny aktualizace a nové aplikace, které budou chtít být distribuovány skrze obchod Mac App Store 64bitové. Už od ledna tohoto roku se vědělo, že bude tento požadavek Apple mít, jen nebylo zcela jasné, k jakému datu.

Pokud používáte operační systém 10.13.4 a budete se snažit spustit 32bitovou aplikaci, budete na tento fakt také patřičně upozorněni. S budoucí aktualizací systému macOS totiž nemusíte 32bitové aplikace spustit vůbec. V Mac App Storu je po prvním červnu již nenajdete, nainstalovat je však můžete ještě z portálů vývojářů. Jejich chod však nebude Applem zaručen.

macOS

Opakuje se tak událost, která nastala v mobilním systému iOS. I tam Apple upozorňoval na končící podporu 32bitových aplikací. Ty s iOS 11 již nepustíte vůbec a Apple vás jen odkáže, ať informujete vývojáře, aby svou aplikaci patřičně aktualizoval. Ani v App Storu pro iPhony, iPady a iPody touch 32bitové aplikace již nenajdete.

 

Proč 64 bitů?

První, plně 64bitový macOS byl ten s označením 10.6 Snow Leopard, který měl procesory Intel. 64 bitové systémy totiž umožňují využít kapacity, kterou už 32bitové operační systémy nezvládají – takže pokud máte 4 GB RAM a více, využijí tak hardware naplno. Přinese vám to navíc funkční využití obou jader, která všechny novější procesory mají. 32bitová architektura je tedy zastaralá a ve zkratce nevyužívá plný výkon vašeho zařízení.

Ve vašem počítači s macOS můžete jednoduchým způsobem zjistit, které vámi používané aplikace ještě jsou 32bitové. Učiníte tak přes ikonu Apple v levém horním rohu a následné volbě O tomto Macu. Jak na to, krok po kroku, popisuje článek, na který najdete odkaz níže.

 

WWDC 2018

Nová verze operačního systému macOS, která ponese označení 10.14, bude zástupci společnosti představena na konferenci WWDC 2018. Ta se bude konat již druhý rok po sobě v McEnery Convention Center v San Jose a to od 4. do 8 června. Proto také ten ne úplně náhodně zvolený termín 1. června, do kdy musí vývojáři své aplikace aktualizovat.

Apple Worldwide Developer Conference je každoroční týdenní konference firmy Apple určená zejména pro vývojáře. Historie této konference sahá až do 80. let minulého století, kdy vznikla především jako místo pro setkávání vývojářů pro Macintosh. Již tradičně je největší zájem o úvodní přednášku, kde firma předvádí vývojářům svou strategii na další rok, nové produkty a nový software.

macOS

WWDC získala takové renomé, že na WWDC 2013 se všechny lístky v cenně 30 000 Kč prodaly během dvou minut. I proto se Apple uchýlil k tomu kroku, že účastníky vybírá náhodně v loterii. I když ji vyhrajete, ještě si musíte zakoupit vstupenku v ceně 1 599 dolarů.

Na letošní konferenci se očekává i odhalení podoby mobilního operačního systému iOS 12, softwaru pro Apple Watch watchOS 5 a dočkat by se měl i tvOS ve verzi 12 pro zařízení Apple TV. Některé bloky lze sledovat i zdarma skrze aplikaci WWDC.

Zdroj: MacRumors.com, Wikipedie

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.