Apple Watch iDrby

Trend naznačuje, že Apple Watch letos překonají celou výrobu švýcarských hodinek

aktivita
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Když prodeje švýcarských hodinek spíše stagnují, Apple Watch jdou stále víc na dračku. Navíc to vypadá, že v prodejnosti letos předběhnou celou švýcarskou výrobu.

Už jsme vás o tom informovali v šestém dílu seriálu LifeHacker. To však byla známa jen čísla z prázdninového kvartálu roku 2017, kdy prodeje Apple Watch švýcarský průmysl předběhly prvně. Dle dostupných čísel jejich prodejnosti to však vypadá, že co nevidět se tento trend stane pravidlem.

Pokud se podíváte na součet prodejů z obou segmentů v uplynulém roce, švýcarská výroba tu Applu stále převyšuje. Jedná se však o součet všech švýcarských značek, kterých bylo prodáno na 24 milionů. Oproti tomu Apple Watch bylo prodáno 18 milionů. Jedná se tak o nejprodávanější značku hodinek vůbec.

Apple Watch

Společnost Business Insider vytvořila graf, ze kterého je vidět pěkný progres jednotlivých prodejů. Pokud to takto půjde dál, a že by mělo, není sporu o tom, že prodeje Apple Watch budou ke konci roku pravidelně vyšší, než ty s označením Swiss Made.

Odbyt švýcarských hodinek je po celý rok víceméně konzistentní, kdy se ho příliš netýkají ani svátky, ani letní prázdniny. To u Applu je situace hodně rozdílná a je zde vidět, že se tento produkt prodává hlavně jako vánoční dárek.

 

Životnost neznámá

Do jaké míry jsou Apple Watch spotřební zboží, ještě není úplně známo. Jedná se zatím o mladý trh, který je zde s námi pouhé tři roky. Jestli už tedy majitelé první generace obměňují své hodinky za novější modely, se neví. Stejně tak není známá jejich životnost z dlouhodobého hlediska. První generaci za deset let už ale asi nikdo nosit nebude.

U švýcarských hodinek je pak situace diametrálně odlišná. Jejich uživatelé si je nekupují pokaždé, když vyjde nová jejich řada. Navíc jsou mechanické hodinky stále nadčasové a není u nich problém, aby vydržely v pravidelném chodu i po několik desetiletí. Navíc je zde i značně rozdílná cenová politika.

Zdroj: 9to5mac.com

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.