iDrby

Apple v sobotu otevřel Apple Store umístěný v mrakodrapu Tchaj-pej 101

Tchaj-pej
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Jak bylo v plánu, Apple v sobotu 1. července otevřel svůj první tchajwanský Apple Store a to hned v mrakodrapu Tchaj-pej 101.

Stalo se tak v 11 hodin místního času a díky své lokaci se obchod oficiálně jmenuje Apple Taipei 101. I když se jedná o osmý nejvyšší mrakodrap světa, Apple se držel při zemi (doslova), protože jeho obchod je situován do přízemí budovy.

Tchaj-pej

Samozřejmě se jedná o obchod nové generace, který svým zákazníkům nabídne i program zvaný „Today at Apple“. Aby byl zákazníkům blíže, nese rysy asijské kultury, o které se postaral designér Yang Shih-Yi. Během prvního dne navštívil obchod několik tisíc zákazníků, takže nechyběla ani pověstná fronta před obchodem.

Tchaj-pej

 

Osmý největší

Mrakodrap Tchaj-pej 101 je osmým nejvyšším mrakodrapem světa. Nachází se ve městě Tchaj-pej, hlavním městě Čínské republiky na Tchaj-wanu. Má celkem 101 pater, podle kterých dostal i své jméno a dosahuje výšky 509 metrů. Jeho stavba byla dokončena v roce 2004 a slavnostně otevřena 31. prosince 2004.

Tchaj-pej

Mrakodrap Taipei 101 byl vybudován v tchajwanské metropoli, která patří kvůli častým zemětřesením a pravidelným tajfunům mezi nejrizikovější oblasti světa. Vzhledem připomíná stonek bambusu a také tak funguje. Každá sekce složité konstrukce působí jako samostatný celek a díky tomu je celá budova pevnější, pružnější a lehčí. Stavba, překonávající množství technických prvenství, posunula malý ostrovní stát na špičku světového stavebnictví.

Tchaj-pej

Hlavní výtah, který jede z přízemí do 91. patra, má kabinu pro 24 osob s nosností 1 600 kg. V roce 2004 byl výtah zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychlejší výtah na světě s aerodynamickou kabinou, kde je regulován tlak. Rychlost stoupání do 91. patra je 1 010 m za minutu.

Zdroj: AppleInsider, MacRumors, Wikipedie

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.