iDrby

Podívejte se, jak vypadá nový Apple Store v Dubaji

Apple Store
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Ve čtvrtek 27. dubna se v Dubaji otevírá veřejnosti nový ekologický Apple Store, který poskytne výhled na Burdž Chalífa i Dubajskou fontánu.

Obchody Applu tak nejsou jen o tom, jak vypadají zvenčí a uvnitř, ale zaměřují se i na to, jak vypadá jejich okolí. Jeden z nejlepších výhledů na své okolí vám nyní poskytne Apple Store v Dubaji. Vyjma impozantního výhledu na nejvyšší mrakodrap světa se mohou jeho návštěvníci kochat i nočními představeními, které předvádí tamní fontána usazená v tomto komplexu obrovského nákupního střediska Dubai Mall.

Dubaj


Burdž Chalífa je nejvyšší mrakodrap světa, který byl postaven v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Zpočátku byl znám pod názvem Burdž Dubaj, ale krátce po jeho zprovoznění v roce 2010 oznámil dubajský emír Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm, že stavba bude pojmenována po prezidentovi Spojených arabských emirátů, vládci sousedního emirátu Abú Zabí, jehož plné jméno zní Chalífa bin Saíd Ál Nahján.

Mrakodrap se stavěl od 21. září 2004 a ještě před dokončením, a to v dubnu 2008, se stal nejvyšší stavbou světa. V lednu 2009 byla dosažena konečná výška 828 metrů včetně antény. Slavnostní otevření proběhlo 4. ledna 2010. Výtahy vedou až do 189. patra ve výšce 638 metrů. Pro běžné užití slouží 163 pater budovy. Vyhlídková plošina pro návštěvníky se nachází ve 124. patře ve výšce 452 metrů. Celková podlahová plocha má rozlohu 464 511 metrů čtverečních. V celém mrakodrapu se nachází 57 výtahů a 8 eskalátorů.

Zdroj: Wikipedie


 

Ekologie a komfort

Apple Store obsahuje 18 tzv. solárních křídel, které pružně reagují na drsné počasí panující v Emirátech. Tato křídla totiž zakrývají obrovskou skleněnou plochu obchodu tak, aby do ní přes den nepražilo slunce. V podvečer se však plně otevřou, aby nezacláněly ve výhledu z obchodu.

Dubaj

Tvar křídel je inspirován orientální mashrabiyou, což je termín pro uzavřený arkýř s vyřezávanými mřížkami. Mashrabiya je součástí tradiční arabské architektury a používá se už od středověku. Každé toto křídlo bylo vyrobeno z 340 polymerových tyčí, které jsou vyztuženy uhlíkovými vlákny (karbonem).

Apple Store v Dubai Mall Store je již třetím obchodem této značky ve Spojených arabských emirátech. Oba předchozí (jeden je také v Dubaji a druhý pak v Abú Zabí) za 18 měsíců jejich existence navštívilo již více jak 4 miliony návštěvníků.

Zdroj: AppleInsider.com

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.