Aplikace Poradna Pro iOS

Apple App Store slaví 10 let. Jak za tu dobu dokázal změnit život?

App Store
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Obchod společnosti Apple s mobilními aplikacemi a hrami App Store slaví 10 let své existence. A mnohým dokázal změnil život.

10 let je dlouhá doba. Život se dokáže od základu změnit i jen během jediné vteřiny. Na druhou stranu se díky tomuto časovému úseku dá zjistit, jaký má na život člověka skutečně dopad. Osobně musím říci, že obrovský. Jak se tedy za těch 10 let za pomoci aplikací a her změnil život autora tohoto článku?


redesign App Store válí. Na Nový rok vydělal 300 milionů dolarů- Obchod App Store, který nabízí aplikace a hry pro platformy macOS a iOS zažívá rekordní období. Rekordní sumu totiž nevydělal jen… ...

 

Sbohem televizní noviny všeho druhu

V pravidelný čas usedat před obligátní televizní program a sledovat, co je kde za „novinky“ je nuda. Nejlepší na tom je, že i ta nejnovější novinka je už dávno stará. Internet ví všechno hned a jako první. Tak proč nehledat informace tam?

App Store

Odvážím se tvrdit, že televizní zpravodajství jsem neviděl od doby, co jsem opustil teplo rodinného krbu. Shodou okolností to bylo v době kdy začal App Store existovat. A shodou okolností v něm začaly vycházet aplikace, které můj hlad po informacích patřičně zahnaly. I když tituly přicházely a odcházely, nakonec se ustálily a já již ke konzumaci obsahu všeho druhu používám duo aplikací Feedly a Pocket.

App Store

Feedly je RSS čtečka, do které mám nasměrované zpravodajské kanály z témat, která mě zajímají. Mám-li čas a jedná-li se o něco důležitého, přímo ve čtečce si článek přečtu, nebo shlédnu video na YouTube. Pokud se nejedná o aktualitu, uložím si informaci pro off-line čtení kdekoli a kdykoli, čili do aplikace Pocket . O všem, o čem potřebuji být informován, tak vím kdykoli potřebuji a kdykoli na to mám čas.

 

No tak si píši deník, a co?

Pamatovat si kdy, kde a co, mohou jen ti, kteří mají ještě nějakou volnou kapacitu jejich mozkového úložiště. Já ji mám již patřičně zaplněnou a abych kdykoli věděl, co kdy a kde (myšleno v minulosti), používám aplikaci Day One.

App Store

Jedná se o brilantně zpracovaný deník, který pojme všechny vaše vzpomínky. Vyjma textu do něho totiž lze přikládat i fotografie. Ideální záležitost k mapování vašeho života. O data přitom nemusíte mít starost, protože jsou zálohována buď na iCloud nebo na Dropbox.

 

Data na cloudu

Předchozí odstavec už to naklepnul, nyní to tedy dopíši. Před deseti lety neexistoval cloud (nebo jen v omezené uzavřené sféře). Za dobu existence patřičných služeb se tak zcela změnil můj smysl ukládání dat. A opět za to může App Store. Drtivou většinu dat totiž vytvářím pomocí iOS zařízení.

Pokud pak potřebuji data sdílet, zálohovat je, nebo z nich naopak něco vytáhnout, sáhnu do cloudu. Osobně tedy používám Dropbox. Vždy tam najdu, co potřebuji, vždy vím, že na všech zařízeních mám aktuální obsah, a pokud nějaký potřebuji off-line, ani to není problém. Flash disk? Externí pevný disk? Nedej bože DVD? Co to je? Fyzickým médiím už odzvonilo, budoucnost je v cloudu. Budoucnost je již nyní.

 

Sociální život na „úrovni“

Ať se mi to líbí, nebo ne, sociální služby prostě používám a vím, že používat budu. Někdy tam jen napíši, co mám na mysli, jindy se tam na něco ptám, jindy zase odpovídám. Někdy tam sdílím inzeráty, jindy něco kupuji. Někdy se jen chci pochlubit nějakou fotografií a někomu tu jeho pochválit.

Kde byl Facebook před deseti lety? To vím, tehdy byl totiž ještě použitelný. Kde ale byl Twitter? Netuším, tehdy jsem nevěděl, že existuje. A co Instagram a ti další? Ne, ti ještě nespatřily světlo světa. Sociální sítě prostě využívám dnes a denně a vím, že i nadále budu. Ne tak, jako tehdy, teď užitečně. Sdílím totiž na ně i svou práci. Tehdy jsem tam psal jen bezúčelné bláboly.

 

Hrdinové z dětství stále jako živí

Aby celý článek nevyzněl tak vážně, trochu ji odlehčím hrou Star Wars: Galaxy of Heroes. Proč? Protože Hvězdné války mám rád již od dětství. App Store dal světu úžasné a revoluční tituly jako Infinity Blade (I, II i III), Real Racing (hlavně RR 3) nebo Dead Trigger (a Dead Trigger 2). U těchto bitvách se světelnými meči a blastery jsem ale zůstal nejdéle. Hraji je totiž opravdu pravidelně po dlouhé roky již od samotného vydání titulu.

Co chci ale říci, je to, že od nějakého „dospělého“ hraní jsem úplně upustil. Nehraji na počítači, ani na jakékoli konzoli. Hraji na iPhonu a na iPadu. Nemít tato zařízení, nehraji nejspíše už vůbec nic. Když to ale má člověk po ruce a pořád ho to baví. Je prostě těžké odolat, nevybrat si denní bonusy, nesejmout pár stormtrooperů.

 

Další, další a další příklady

Vše výše uvedené je samozřejmě jen zlomek celku, který člověku možná už ani nedochází. Dala by se totiž zmínit i změna komunikace pomocí patřičných služeb, jako jsou Viber či WhatsApp. Zcela jinak také nahlížím na editaci fotografií, kterou kompletně odbavuji v aplikacích Snapseed či Mextures, fotografie pak tisku skrze službu Printic. Nepoužívám plánovací kalendáře, nezapisuji si poznámky do notesu, nepoužívám stick-it lístky. Vše odbavuje mé iOS zařízení a aplikace Kalendář, Poznámky a Suru.

A abych nezapomněl, dveře od bytu si také otevírám aplikací. Chytrá domácnost by ale vydala na celý článek. Viva La App Store a to ještě po dlouhou dobu.

A jak App Store změnil život vám? Podělte se s námi o váš příběh v komentářích pod článkem.

Beats

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.