Recenze

AirPods recenze mnohé potěší, ostatní ale zklame. Jsou sice skvělá, ale mohla by být lepší

AirPods
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Jejich zapnutí je bleskurychlé, používání pohodlné, výdrž ideální. Apple AirPods recenze má ale dvě strany mince. Najdou se totiž i limity.

Apple s jeho bezdrátovými sluchátky AirPods založil nový segment trhu. Jednalo se totiž o první masivně rozšířená sériově vyráběná bezdrátová stereo sluchátka. Do té doby musely být buď spojeny alespoň kabelem, nebo se jednalo jen o tzv. „handsfree“, čili jedno sluchátko, které sloužilo jen k telefonování. Uživatelům se líbí, protože trhají prodejní rekordy, na druhou stranu jsou dost omezená hudební kvalitou.

Neuvěřitelně jednoduché párování? Rozhodně

AirPody jsou zabalené v klasické vysouvací krabičce, která, pokud máte s produkty Applu co dočinění, ničím nepřekvapí. Vyjma sluchátek s jejich pouzdrem a brožury s prvními kroky najdete uvnitř balení i nabíjecí USB kabel s konektorem Lightning.

K připojení k iPhonu stačí pouzdro se sluchátky otevřít v dostatečné jeho blízkosti a ihned se vám ukáže animace. Na telefonu, potažmo jiném zařízení, pak stačí dát připojit a je to. Až tak je to jednoduché. Ihned vidíte indikace stavu baterie jak pouzdra, tak sluchátek. Pouzdro však obsahuje tlačítko, kdyby se z nějakého důvodu párování nedařilo.

Poradna: Co dělat, když k iOS zařízení nemůžete připojit Bluetooth doplněk?

A je tu ještě jedna třešnička na dortu. Díky vašemu Apple ID se sluchátka automaticky spárují i se všemi vašimi zařízeními. Stačí vám tedy uskutečnit jen prvotní párování s jedním zařízením a budou o nich vědět všechna vaše iOS zařízení, počítače Mac i hodinky Apple Watch.

 

Neuvěřitelně jednoduché použití? Stoprocentně

Propojení mezi vaším zařízením a sluchátky probíhá skrze technologii Bluetooth. Sluchátka nemají žádné ovládací prvky. Automaticky se s vaším zařízením propojí, jakmile otevřete jejich pouzdro. Pokud je nemáte v uších a zavřete jej, zase se deaktivují. Dioda uvnitř pouzdra indikuje stav nabití. To ostatně zjistíte i v systému iOS, pokud máte sluchátka připojená. Pouzdro se dobíjí konektorem Lightning.

Díky absenci tlačítek lze sluchátka ovládat dotykem. Více si o tom můžete přečíst v článku Jak v iOS 11 nastavit sluchátka AirPods a jak na nich využít Siri. Jejich výhodou je i to, že přehrávání přestane ihned v momentě, jakmile si sluchátko vyndáte z ucha. Nemusíte tedy sahat do kapsy pro telefon, nebo vyhrnovat rukáv kvůli Apple Watch. Gestem také přijmete nebo ukončíte hovor.


Bluetooth je v informatice otevřený standard pro bezdrátovou komunikaci propojující dvě a více elektronických zařízení, jako například mobilní telefon, PDA, osobní počítač nebo bezdrátová sluchátka. Vytvořen byl v roce 1994 firmou Ericsson jako bezdrátová náhrada za sériové drátové rozhraní RS-232.

Název Bluetooth je odvozen z anglického jména dánského krále Haralda Modrozuba (bluetooth znamená v angličtině „modrozub“) vládnoucího v 10. století. Ten využil svých diplomatických schopností k tomu, aby válčící kmeny přistoupily k diskusi a ukončily vzájemné rozepře. Právě této analogie bylo využito pro název technologie Bluetooth, která podobně jako kdysi král Harald slouží k usnadnění vzájemné komunikace.

Zdroj: Wikipedie


Neuvěřitelně pohodlné? Jak pro koho

I když se jedná o pecky, nemusíte se bát, že by vám sluchátka z ucha samovolně vypadla, i když neobsahují žádné háčky jako konkurence. A to ani při cvičení a sportování. Riziko hrozí pouze v případě kontaktu s něčím, nejčastěji čepicí. Navíc spíše při jejím nadávání než sundávání. Takže na to určitě pozor.

I když AirPody vypadají stejně jako EarPody, v mnohém se konstrukčně liší. Obecně platí – pokud vám sedí sluchátka dodávaná k iPhonům, budou vám sedět i sluchátka AirPods. Některým dokonce sedí i když na adresu EarPodů nemohou říci jediného kladného slova. Minimálně vám ale toto srovnání pomůže udělat si obrázek. Problém je, pokud vám EarPody nesedí a vy doufáte, že AirPody budou.

Neuvěřitelná kvalita zvuku? To určitě ne

Na telefonování nejspíš nenajdete lepší sluchátka. Díky dobré výdrži a možnosti použití i jen jednoho sluchátka jsou Airpody neuvěřitelně praktická. Navíc 15 minut jejich nabíjení vám poskytne další hodinu hovoru. Pokud si je ale chcete pořídit na poslouchání hudby, dobře si to promyslete.

Doma je to v pohodě, tam máte minimum ruchu. Jestli ale cestujete, nedoufejte, že vám AirPody poskytnou jakkoli kvalitní zvukový přednes. A už vůbec ne v MHD. Musíte prostě počítat s tím, že se jedná o pecky, které neutěsní vaše ucho tak dobře, jako špunty. Co se tedy reprodukce týče, ta je shodná s EarPody. Pokud vám ale EarPody postačují, je to na vás.

Konkurence už je hodně a vesměs všechna nabízí špunty. Ví také proč. Je to zejména proto, že kvalita poslechu je prostě lepší. I když tedy neposkytují takový komfort používání, jde tady přece o to, jak sluchátka hrají. Přímo se tedy nabízejí BOSE SoundSport Free Wireless. Apple AirPods cena je oproti nim přitom nižší jen o 300 korun.

Nicméně najít sluchátka ještě dražší, než je 4 990 Kč, není zas takový problém. Jmenujme třeba špičková Bang & Olufsen BeoPlay H8i. Ty atakují cenu deseti tisíc korun, nicméně nutno uznat, že se jedná o sluchátka s hlavovým mostem.

Takže koupit? Nekoupit?

Je to jednoduché. AirPody se hodí, pokud hodně telefonujete a sem tam posloucháte hudbu – doma. AirPody se nehodí, pokud hodně cestujete a to zejména veřejnou dopravou. Na druhou stranu při různých sportovních aktivitách jsou možná lepší, než špunty, protože máte povědomí o svém okolí.

Pokud vám AirPods recenze nestačila a chcete se o sluchátkách dozvědět ještě více, určitě shlédněte náš 15. díl pořadu LifeHacker, který je celý tomuto příslušenství společnosti Apple věnován.

LifeHacker #15: Apple AirPods. V čem jsou jedinečná?

Klady

+ Jednoduché párování
+ Komfortní používání
+ Výdrž

Zápory

– Kvalita reprodukce
– pro mnohé nepohodlné

NázevApple AirPods

Cena4 990 Kč

Parametry: Dva mikrofony s formováním paprsku, dvě optická čidla, pohybový akcelerometr, řečový akcelerometr, Bluetooth

Výdrž: S nabíjecím pouzdrem: doba poslechu víc než 24 hodin, doba volání až 11 hodin; jedno nabití: doba poslechu až 5 hodin, doba volání až 2 hodiny; 15 minut nabíjení v pouzdru stačí na 3 hodiny poslechu nebo víc než hodinu volání

Kompatibilita: iPhone, iPad nebo iPod touch s iOS 10 nebo novějším; Apple Watch s watchOS 3 nebo novějším; Mac s macOS Sierra nebo novějším

Rozměry: Každé sluchátko: 16,5 × 18,0 × 40,5 mm; nabíjecí pouzdro: 44,3 × 21,3 × 53,5 mm

Hmotnost: Každé sluchátko: 4 g, nabíjecí pouzdro: 38 g

Hodnocení
  • Design
  • Kvalita zpracování
  • Využití
  • Váha a rozměry 80
  • Cena
4

Výborný

Apple AirPods jsou originální a jedinečná sluchátka, která se hodí zejména na telefonování a domácí poslech hudby. Kdekoli v MHD z nich ale příliš neuslyšíte. Sportu se s nimi ale třeba vyhýbat není. Nevypadnou vám z ucha za (skoro) žádné situace.

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.