Aplikace Pro iOS

Jak funguje aplikace Measure v iOS 12

Measure
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Measure je jednoduchá aplikace využívající platformy ARKit pro rozšířenou realitu, která vám umožní měřit objekty v reálném světě za pomoci fotoaparátu vašeho iOS zařízení.

Apple na WWDC 2018 představil nové verze jeho operačních systémů pro mobilní zařízení iPhone, iPad a iPod touch, pro počítače Mac, televizi Apple TV i hodinky Apple Watch. Hlavním cílem bylo zrychlit systémy a vyvarovat se drobných chybám, přišly však i nové funkce. Na iOS je tou hlavní kontrola používání zařízení či přepracované notifikace (a na iPhonu X zajisté Memoji). Objevila se však i jedna zcela nová aplikace, zatím jen anglicky pojmenovaná Measure.

Operační systém pro „set-top“ box Applu tvOS pak nově umí Dolby Atmos a watchOS dostal např. nová cvičení a komunikaci napříč uživateli hodinek pojmenovanou jako Walkie Talkie. MacOS Mojave pak bude nově obsahovat noční režim, funkci Desktop Stack či vylepšený rychlý náhled a pořízení otisku obrazovky. Pokud chcete, můžete se na celou konferenci podívat ze záznamu. Anebo se můžete podívat na naše dojmy z této akce ve 21. dílu pořadu LifeHacker.

 

ARKit 2

Titul Measure toho zvládne více, než jen měřit objekty v reálném světě za pomocí fotoaparátu vašeho iOS zařízení. Nabízí i vodováhu, kterou najdete nejen v aplikaci, lze k ní totiž přistoupit přímo pomocí gesta 3D Touch, které na ikoně titulu učiníte.

Měření objektů v reálném světě umožňuje zařízením s iOS platforma ARKit. Ta bude v iOS 12 již ve své druhé verzi. Aplikace Measure tak přímo využívá fotoaparát vašeho zařízení a automaticky rozpoznává objekty, na které objektiv namíříte. Ty stačí vybrat a ihned se dozvíte míry i třeba výpočet plochy.

Jakmile stisknete tlačítko plus, tam kde je na displeji zobrazen bod, započnete ruční měření. Když jej poté nasměřujete jinam a opětovně tlačítko stisknete, měření ukončíte a dozvíte se patřičnou vzdálenost. I když se se zařízením pohnete jinam, rozměry jsou stále na svém místě.

Rozhraní aplikace i přímo umožňuje pořízení otisku obrazovky, abyste si naměřené rozměry nemuseli někam opisovat. Vždy je tak najdete ve své galerii fotografií. Samozřejmě jsou přítomna i tlačítka zpět či Clear, které veškeré vámi naměřené informace z rozhraní smaže.

Alternativy za Measure již nyní

I když se výsledky realitě hodně blíží, stoprocentní přesnost od aplikace nečekejte. Pokud jde ale jen o to, udělat si o daných rozměrech představu, je titul naprosto ideální. Aplikace Measure bude dostupná v mobilním operačním systému iOS 12, jehož ostrou verzi určenou pro širokou veřejnost lze očekávat v září letošního roku. Už dnes se ale titul v App Store nachází, na starší operační systém jej však nedostanete.

Pokud se vám ale nechce čekat a podobnou aplikaci byste využili již nyní, zkuste například tituly jako jsou My Measures či AR MeasureKit. I ty poslouží velice dobře a to již dnes. Oba jsou však placené. Jejich vývojáři se tak mají čeho obávat. Pokud nepřinesou nějaké výrazné prémiové funkce, noví uživatelé si je nejspíš již nebudou mít potřebu instalovat.

Beats

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.