Aplikace Pro iOS

Aplikace iMovie konečně podporuje rozlišení iPhonu X a přináší další novinky

iMovie
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Společnost Apple vydala aktualizaci její aplikace pro střih videa iMovie, která přináší zejména kýženou podporu displeje telefonu iPhone X a kompatibilitu s grafickými procesy Metal.

Nakonec to trvalo nečekaně dlouho, ale konečně se všichni uživatelé telefonu iPhone X, kteří v něm rádi střihají svá videa, dočkali. Poslední z aplikací Applu, iMovie, totiž dostala v uplynulých dnech aktualizaci. Ta hlavně titul plně odlaďuje 5,8palcovému displeji tohoto bezrámečkového telefonu.

iMovie

iMovie jste v iPhonech X mohli samozřejmě používat i doposud, jen s tím omezením, že rozhraní obsahovalo po stranách nevzhledné černé pruhy. Nyní však aplikace plně využívá plného potenciálu tohoto OLED displeje. Rozhraní se navíc i příjemněji ovládá.


Apple Clips U aplikace Clips od Applu náctiletí plesají, starší generace však ohrnuje nos- Apple příliš často nové aplikace nepředstavuje. O to s podivem bylo, když přišel s titulem Clips – na adolescenty zaměřenou variantu… ...

iMovie pro počítače Mac vzniklo již v roce 1999. To bylo ještě součástí, spolu s tituly iTunes, iPhoto, iDVD, iWeb a GarageBand, balíku iLife. Do systému iOS se poprvé podívalo v roce 2010, kdy byl představen iPhone 4. Nyní už jeho funkce samozřejmě nakynuly, rozhraní se také značně změnilo, ale základní funkce přetrvává pořád – mít možnost vytvořit film ze svých videozáznamů a to maximálně jednoduchou formou.

 

Není Metal jako metal

Kromě plné podpory obrazovky iPhonu X je nově v iMovie integrováno Metal API pro rychlé a efektivní zpracování grafiky. Tím by veškerá práce v titulu měla být svižnější a celkové časy jednotlivých procesů by se měly zkrátit.

Metal je nízkoúrovňové, nízkorežijní, hardwarově akcelerované grafické API, které bylo poprvé představeno už v iOS 8. Hlavní myšlenkou tohoto API je přinést na platformu iOS výkonová vylepšení, která poskytují podobně zaměřená API na jiných platformách jako například AMD Mantle a Microsoft DirectX 12. Metal je dostupný od 27. listopadu 2014 pro zařízení s čipy Apple A7, Apple A8 a Apple A8X, a od 8. června 2015 pro počítače s macOS El Capitan a novějšími.

iMovie

Pátého června loňského roku však Apple na jeho vývojářské konferenci WWDC představil druhou generaci Metalu. Ta je součástí systémů iOS 11, macOS High Sierra a tvOS 11. S první generací má společného mnohé, takže API je stejné, stejně tak jako podporovaný hardware. Nově si však poradí i s efektivnějším profilováním v Xcode, má urychlené strojové učení, méně zatěžuje CPU a podporuje virtuální realitu.

Podle Applu přímo využívá Metal 148 tisíc aplikací a 1,7 milionu nepřímo prostřednictvím vysokorychlostních frameworků. Pokud na platformě macOS rádi hrajete hry, tak Metal 2 je integorván do takových titulů, jako jsou Dota 2, Rise of the Tomb Raider, F1 2016 i 2017, Mafia III, World of Warcraft, Starcraft II, Heroes of the Storm, Fortnite a mnoho dalších.

 

Samozřejmé vylepšení stability

V aktualizaci iMovie ve verzi 2.5.5 je zahrnuto i vylepšení lokalizace pro zjednodušené čínské znaky a jak bývá zvykem, tak je také obsaženo obecné vylepšení stability. Aplikaci můžete aktualizovat přímo z obchodu App Store a to samozřejmě zdarma.

Pokud se chcete pustit do střihu videa ve svém iOS zařízení, určitě navštivte podporu Applu. Zde se dozvíte maximum užitečných informací, které vám při tvorbě zrovna toho vašeho díla pomohou. A pokud už nějaké vytvoříte, určitě se o něho s námi podělte. Třeba v komentářích pod článkem.

Zdroj: AppleInsider.com, Wikipedie

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.