Technologie

Apple se připojuje k Alliance for Open Media a pracuje na novém formátu videa

Alliance for Open Media

Alliance for Open Media je organizace, která vznikla pro potřeby vývoje nových formátů videa a technologií. 4K brzy už nebude stačit.

Aliance společností Alliance for Open Media sdružuje v současnosti Amazon, ARM, Cisco, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla, Netflix, Nvidia a nově Apple. Partneři nižší úrovně pak jsou Adobe, AMD, Hulu a VLC VideoLAN. Spojení těchto velikánů proběhlo hlavně pro účely vývoje nového formátu pro video, který dokáže ještě lépe data komprimovat a nabídne lepší kompatibilitu při přehrávání vyššího rozlišení než 4K.

Alliance for Open Media může řešit i licenční poplatky

Video v novém formátu AV1 má oproti stávajícímu H.265/HEVC dokázat o 25 až 35 procent více zkomprimovat obraz při zachování stejné kvality. Pro rozlišení jako 8K by tak bylo rozhodně vhodné, aby se video soubory udržely na rozumné kapacitě.

Ve skutečnosti ale připojení Applu do této organizace nemusí řešit jen technické náležitosti nového standardu. Jde zřejmě i o vyloučení licenčních poplatků. Ty jsou nyní velkým společnostem za možnost využívání formátů v jejich zařízeních účtovány ročně a pohybují se v řádu desítek miliónů dolarů.

Zdroj: Appleinsider.com

iPhone 8 AirPods

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)