Aplikace iDrby Mac

15 tipů a triků pro Touch Bar u nového MacBooku Pro

Touch Bar

Touch Bar je stěžejní funkcí nových MacBooků Pro. Jedná se o malý dotykový panel nad klávesnicí, který dynamicky mění obsah podle toho, kterou aplikaci zrovna používáte.Použití Touch Baru je jednoduché, avšak některé funkce jsou méně očividné. V tomto článku vás seznámíme s 15 tipy a triky pro používání nového dotykového panelu u MacBooku Pro.

 

Jak zobrazit funkční klávesy

Použitím dotykového panelu si vyžádalo oběť v podobě absence fyzických funkčních kláves. Jak je zobrazit na Touch Baru? Stačí pouze podržet funkční fn klávesu v levém dolním rohu klávesnice. Funkční klávesy můžete vyvolat kdykoliv a v jakékoliv spuštěné aplikaci.

 

Jak vždy zobrazit funkční klávesy pro určité aplikace

Funkční klávesy lze rychle vyvolat pomocí podržení klávesy fn. Co když ale chcete v některé aplikaci spustit funkční klávesy pokaždé, protože je používáte častěji?

Jediné, co musíte udělat, je zamířit do Předvoleb systému -> Klávesnice -> Zkratky, vybrat Funkční klávesy a kliknout na +, a přidat aplikaci dle svého výběru.

S tímto nastavením pro danou aplikaci budou funkční klávesy zobrazeny pokaždé, když tuto aplikaci spustíte. Pokud v takovém programu podržíte klávesu fn, otevřou se vám na Touch Baru rozšířené možnosti, tzv. Control Strip, v pravé části u Touch ID.

 

Rychlé nastavení jasu a hlasitosti

Namísto opakovaného klepání pro upravení jasu a hlasitosti stačí pouze jednou klepnout, podržet prst na Touch Baru, a posunout jezdec na požadovanou hodnotu. Jednoduše a rychle tak docílíte žádaného výsledku.

 

Jak upravit Control Strip na Touch Baru

Předvolby systému -> Klávesnice -> kliknout na Upravit Control Strip. Jakmile to uděláte, zobrazí se vám malé menu. Jednotlivé položky tohoto menu můžete libovolně přesouvat na Touch Bar do Control Stripu. Maximální počet položek jsou čtyři.

Touch Bar

 

Přístup k rozšířenému Control Stripu

Po kliknutí na šipku v levé části Control Stripu se otevře rozšířená nabídka dalších funkčních kláves a ovladačů.

 

Upravte si rozšířený Control Strip

Když na šipku v levé části Control Stripu klepnete v rozšířeném módu, tak se vám zobrazí množství všech dostupných funkčních kláves a ovladačů. Můžete tak upravovat i rozšířený Control Strip.

 

Jak upravit Control Strip pro danou aplikaci

Pokud Touch Bar podporuje určitou aplikaci, můžete upravit klávesy, které se na něm objeví. V řádku nabídek v horní části obrazovky stačí kliknout na Zobrazení -> Přizpůsobit Touch Bar.

Touch Bar

 

Jak upravit Control Strip, když upravujete region pro danou aplikaci

V tomto případě pouze stačí klepnout prstem na pravou část Touch Baru. Ta se rozsvítí a můžete upravovat.

 

Klávesa Escape

Klávesa Escape (esc) je umístěna v levém horním rohu Touch Baru. Není však dokonale zarovnána s ostatními fyzickými klávesami pod ní. Pokud se i přesto dotknete místa vlevo od klávesy esc, systém váš dotek stejně zaregistruje.

escape-key-macbook-pro

 

Uspání a probuzení

Touch Bar na novém MacBooku Pro se sám automaticky uspí po 75 vteřinách, kdy není aktivní. K jeho probuzení stačí pouze klepnout na samotný Touch Bar, na kteroukoliv klávesu nebo na trackpad.

 

Trackpad + Touch Bar

macOS umožňuje ovládat oba prvky MacBooku zároveň. Například v programu Pixelmator tak můžete ve stejný čas měnit barvu objektu pomocí Touch Baru a zároveň měnit velikost tohoto objektu pomocí Trackpadu.

 

Jak pořídit screenshot Touch Baru

K tomu, abyste pořídili snímek Touch Baru, je zapotřebí nejnovější verze macOS 10.12.2 Beta 3. Tato verze je nyní dostupná jako public beta. Pak již stačí jenom stisknout klávesovou zkratku Cmd + Shift + 6 a screenshot se uloží na plochu.

Touch Bar

 

Siri

Siri má na Touch Baru svou vlastní ikonu. Tu stačí podržet (podobně jako v iOS Home Button) po celou dobu vašeho diktování. Po skončení hlasového příkazu ji uvolníte, a Siri zobrazí výsledky svého snažení.

 

Trvalý ovladač médií

Pokud na MacBooku Pro přehráváte média, můžete si všimnout ovladače médií na Touch Baru. Ovladač se objeví ve chvíli, kdy přehráváte hudbu přes iTunes, videa v Safari nebo QuickTime. Můžete jej také použít na přehrávaná videa přes YouTube v Safari.

Tento ovládací prvek se zobrazí pokaždé, když je přehrávání médií k dispozici. Okno s mediálním obsahem ani nemusí být součástí nejvrchnějšího okna, a vy přesto tento ovladač uvidíte.

Touch Bar

 

Windows Boot Camp

Pokud z nějakého důvodu využíváte Windows Boot Camp, můžete využít funkce Touch Baru i zde. Touch Bar však zobrazuje pouze základní ovládací prvky jako upravení jasu klávesnice, obrazovky a hlasitost. Taktéž lze zobrazit funkční klávesy pomocí klávesy fn v levém dolním rohu klávesnice.

Všechny popisované tipy a triky si můžete prohlédnout ve videu výše.

Už jste vyzkoušeli Touch Bar nového MacBooku Pro? Jaké jsou vaše dojmy?

 

Zdroj: 9to5Mac

iPhone Xs

O autorovi

František Jordán

František Jordán

Sportovec tělem i duší. Vodní slalomář-profík. Vášnivý cestovatel. Nadšený uživatel Apple produktů a vděčný strávník dobrého jídla.