Poradna

Jak v Safari na stránkách YouTube používat režim Picture-in-Picture

Adam Kos
Autor: Adam Kos

Picture-in-Picture je velice užitečná funkce. Minimalizuje totiž okno s videem, které si můžete libovolně rozmístit po ploše vašeho macOS a přitom dělat jakoukoli jinou práci.

Funkce Picture-in-Picture, zkráceně PiP, byla poprvé představena v systému macOS Sierra. Její hlavní výhoda je, že ať děláte jakoukoli práci, plovoucí okno je vždy řazeno nad ostatní aplikace, takže jej pořád vidíte. Lze mu určovat nejen polohu ale i velikost.

To se samozřejmě hodí zejména na větších displejích, ať už se jedná o iMac, nebo pokud využíváte nějakých externích monitorů. Pochopitelně ale funguje i na MacBoocích. I když je funkce vlastností systému, umožňuje jej například i iTunes, u největšího serveru s videoobsahem je Picture-in-Picture nepochopitelně schováno. Kde a jak jej aktivovat, se dozvíte níže.

 

Spuštění funkce Picture-in-Picture v YouTube v prohlížeči Safari

Otevřete aplikaci Safari. Aktuálně je funkce PiP dostupná jen pro tento nativní prohlížeč systému, pokud využíváte např. Chrom od Google, máte smůlu.

Jděte na stránky YouTube a otevřete si video, které byste chtěli jako Picture-in-Picture použít.

Picture-in-Picture

Klikněte na střed videa pravým tlačítkem myši, nebo stiskněte váš trackpad dvěma prsty, což vyvolá kontextové menu.

Picture-in-Picture

Zde je právě obsažena ta nelogičnost implementace služby, protože abyste nabídku obrazu v obrazu aktivovali, musíte stejný krok opakovat ještě jednou. Opětovně tedy stiskněte pravé tlačítko myši, nebo stiskněte váš trackpad dvěma prsty.

Picture-in-Picture

Okno s videem se vám z prohlížeče vyjmulo. Ať už se v systému pohybujete kdekoli, okno stále drží na svém místě.

Picture-in-Picture

 

Jak s oknem Picture-in-Picture pracovat

Kliknutím a přetažením jej lze polohovat do daných rohů. Pokud jej chcete polohovat dle vlastní potřeby po ploše tak, aby vám nikde nepřekáželo, je nutné jej uchopit kurzorem s držením klávesy command.

Picture-in-Picture

Velikost okna si můžete určit najetím na jeho hranu a tažením, podobně jako si určujete velikost jakéhokoli jiného okna v systému macOS. Maximální velikost může zabírat až čtvrtinu plochy.

Picture-in-Picture

Ovládací prvky na stránkách YouTube stále fungují. Naleznete je ale i po najetí na plovoucí okno. Nebo alespoň se tady nachází spuštění a pozastavení přehrávání.

Picture-in-Picture

Režim Picture-in-Picture ukončíte kliknutím na křížek v levém horním rohu plovoucího okna, či symbolem vedle přehrávání. Lze tak ale učinit i v okně Safari, pokud dvakrát stiskněte pravé tlačítko myši, nebo dvakrát stiskněte váš trackpad dvěma prsty a potvrdíte volbu Ukončit obraz v obrazu.

Beats

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.