Technologie

Jak nastavit odemykání MacBooku pomocí otisku prstu

Odemykání MacBooku

Nový MacBook Pro dovoluje nastavit odemčení otiskem prstu. Jak tuto funkci, kterou znáte už z mobilního iOS nastavit i v macOS?

Když Apple pár let zpět představil svůj iPhone 5s, který jako první nabídl odemykání a další akce pomocí otisku prstu, každý byl ohromený a čekal tak, že následující generace MacBooků se dočká stejného pokroku. I když se tak nestalo hned, Apple přesto s touto funkcí přišel a to letos.

Odemykání MacBooku, MacBook Pro Touch Bar

Nejnovější MacBook Pro s Touch Barem dovoluje tuto funkci využívat. Plocha pro přiložení prstu se nachází na pravém okraji OLED pásu. Po přiložení trvá ověření opravdu krátkou chvíli, takže nijak nezdržuje a je určitě rychlejší, než zadávání hesla. V návodu níže naleznete postup, jak otisk prstů přidat a odemknout tak svůj Mac.

Odemykání MacBooku

Jako u většiny nastavení povedou vaše první kroky do Předvoleb systému, kde níže naleznete přímo možnost Touch ID. Zde už jen kliknete na Přidat otisk a postupujete stejně jako v případě iPhonu, který obsahuje Touch ID také. Pod volbou přidání otisku také můžete vidět, k čemu ještě lze ověření pomocí otisku prstu využít.

Otisk prstu neumí jen odemknout MacBook

Kromě odemčení MacBooku lze otisk prstu aplikovat i na platbu přes Apple Pay. Bohužel, to u nás zatím nevyužijeme. Služba se ale rychle rozmáhá po celém světě a Česká republika, jako země s velmi vysokou mírou využití bezkontaktních plateb, by nemusela už dlouho čekat.

Další možností využití otisku prstu, která už u nás funguje, je ověření do iTunes a App Store. Pokud používáte funkci v iOS, tak víte, že místo zadávání hesla k Apple ID, je možné potvrdit nákup aplikace přes otisk. Podobně se chová jakýkoliv další nákup jiného obsahu. Například hudby v iTunes.

Rozšíření čtečky otisku prstů do dalších MacBooků je otázkou času. Technologie ještě není cenově na takoé úrovni, aby ji mohl Apple integrovat i do levnějších zařízení, ale do pár let bude všude. A pak? Čtečka oční duhovky má být ještě rychlejší. V budoucnu si tak možná odemkneme MacBook pouhým pohledem.

iPhone 8 RED

O autorovi

Oldřich Korbel

Oldřich Korbel

Milovník filmů, dobrého jídla a cestování. Zálibu našel před pár lety i v Apple produktech. Ve volném čase se rád projede na kole nebo na kolečkových bruslích, nedá dopustit ani na sérii seriálu The Walking Dead.