Produktivita

Jak zkopírovat text na iOS a vložit ho kamkoliv si zamanete

iOS 10 beta 7, iOS 10.3.1

Kopírování na iOS je velmi jednoduché. Existuje ale víc způsobů a některé mohou být pohodlnější, než si myslíte. Zároveň lze kopírovat napříč zařízeními.

Kopírování textu je na iOS k dispozici už od třetí verze. Jedná se tak o dost starou funkci, která se ale poslední dobou znatelně vylepšila. Díky novým možnostem zkopírování a vložení tak ušetříte spoustu času.

V zásadě rozlišujeme 3 druhy zkopírování a vložení. Nemusí se jednat pouze o text, jak je v článku zatím zmiňováno, ale můžete kopírovat i fotografie. U nich funguje princip naprosto stejně.

Jak zkopírovat text na iOS

Jednoduché zkopírování textu nebo fotografie docílíte tak, že přidržíte prst na textu nebo na fotce. U textu se zobrazí několik možností a jednou z nich je Kopírovat. U fotografie pak dávejte pozor, ať nepřitlačíte více, tím vyvoláte nabídku přes 3D Touch. Jemné podržení prstu na fotce vysune dolní možnosti a Kopírovat se zobrazí také.

iOS zkopírování a vložení, Univerzální schránka

Po zkopírování můžete obsah kamkoliv vložit. A to podobným způsobem. Stačí tedy opět podržet prst na daném místě (nová poznámka, zpráva, atd.) a vybrat z nabídky možnost Vložit. Veškerý text nebo zkopírovaná fotografie se tak vloží na požadované místo.

Jak zkopírovat text na iOS a vložit ho do aplikace

Pokud už víte, kam budete zkopírovaný obsah vkládat, můžete si celou operaci zjednodušit. Po označení textu stačí vybrat Sdílet… Tím se otevře nabídka aplikací, které podporují přímé vložení a vybráním například položky Zpráva se rovnou vytvoří nová zpráva se zkopírovaným textem.

Jak zkopírovat text na iOS a vložit ho na Macu

Teprve nedávno Apple představil tzv. Univerzální schránku. Ta dovoluje zkopírovat obsah na jednom ze zařízení a vložit jej na jiném. Vše funguje bezvadně a není nutné dlouhého nastavování.

iOS zkopírování a vložení, Univerzální schránka

Předně si zkontrolujte, zda máte na všech vašich zařízeních (iPhone 5 a novější, iPad 4 a novější, iPad mini 2 a novější, Macy z roku 2012 a novější) nainstalovaný iOS 10 nebo macOS Sierra. Také musí být zapnuté Wi-Fi a Bluetooth a musí všechna zařízení pracovat pod stejným iCloud účtem.

Na iPhonu pak přejděte do NastaveníObecnéHandoff a aktivujte funkci. Na Macu běžte do Předvolby systému – Obecné – a zaškrtněte položku Povolit Handoff mezi Macem a zařízeními přes iCloud.

iOS zkopírování a vložení, Univerzální schránka

Pokud vše toto máte, kopírování a vkládání napříč zařízeními bude fungovat automaticky. Například tedy zkopírujete text na iPhonu a na Macu už jej jenom vložíte. Samotný Apple nic neříká o době, po kterou zkopírovaný obsah v Univerzální schránce vydrží, ale uvádí jen, že je to krátká doba.

 • Michal Kovář

  Dobrý den,
  mám problém pokud mi dojde pdf do emalu, a já potřebuji z pdf zkopírovat část textu do sms.
  (tak to nejde, kamarád co používá na iphone outlook tak mu to jde)
  mam Iphone 7, iOS 10.3.1,
  – v iOS 9 to šlo v pohodě, ve verzi 10 mám problém

  • Dobrý den, máte pravdu, zkouším to a Zprávy mají s vložením textu problém. Zřejmě se bude jednat o chybu iOS, která ale nebyla vyřešena, protože takový postup moc uživatelů nevyužívá. Já bych volil asi zkopírovat text někam do poznámky a potom do zprávy.

 • Jan Dostál

  opět název článku lže – vložit kam si ho zamanete ? neni tu návod jak ho vložit do windows btw to ani nelze ale název článku opět lže takže shame on you

  • Píšeme tu o Applu, Windows do toho taháme málokdy 🙂

 • Jirka

  Dobrý den,
  je nějaká možnost zkopírovat část textu, slovo, z SMS zpráv? Nabízí se jen kopírování celé zprávy, což mi připadá hodně nedomyšlené.
  Díky.

  • Dobrý den, v podstatě nejde. Buď musíte celou zprávu zkopírovat, vložit jinam (třeba do poznámek) a pak zkopírovat část textu, nebo jde zprávu přeposlat a pak se umožní editace jednotlivých slov. Více zde: http://ilifehacking.cz/zpravy-v-ios/

iPure.cz

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)