Produktivita

iOS 11: Ušetřete úložiště, odsuňte nepoužívané aplikace

iOS 11 Offload app

V novém systému iOS 11 bude k dispozici funkce pro ušetření úložiště. Ta vás provede nepoužívanými aplikacemi a dovolí je odsunout jinam.

Apple si v poslední době každý rok připraví do nového iOS ne moc viditelné změny. Je jasné, že tak, jak například změnil design iOS 7 oproti předchozí verzi, byla extrémní změna. Nyní je čas spíše na chytré vychytávky. A těch je v iOS 11 opravdu požehnaně. Podívejte se, co zvládne nová funkce odsunutí aplikací.

V nabídce Nastavení a položce Obecné a Úložiště je přehledně zobrazeno, co vám zabírá místo na iPhonu. Horní lišta ukazuje typ médií, pod ní jsou doporučení a poslední sekci zastupují jednotlivé aplikace. Vedle každé aplikace je pak zobrazeno, kolik zabírají místa a pod jejím názvem pak datum posledního použití. To se hodí v případě, kdy máte v zařízení aplikací více a pokud uvidíte, že jste ji nikdy nevyužili, zřejmě pro vás není tak důležitá a můžete ji hned smazat.

iOS 11 mění způsob odsouvání aplikací

Největší změnou od iOS 11 je ale způsob, jakým lze s aplikacemi pracovat. Apple nazývá novinku jako „Offload App“. To by se volně dalo přeložit jako odsunutí aplikace. V praxi se aplikace vymaže, data v telefonu zůstanou a jediným kliknutím jde pak vrátit zase zpět.

Funguje to tak, že tlačítkem Offload App aplikaci vymažete, ale data, která v ní máte, se zachovají. Pokud byste tak například smazali Facebook, zůstanou v telefonu uloženy přihlašovací údaje, zprávy s kamarády atd. Na ploše vám ikona aplikace zůstane, ale u názvu aplikace se objeví znak mráčku. To znamená, že aplikace není fyzicky v telefonu. Jediným kliknutím na aplikaci z plochy pak umožníte její stažení a jakmile je v telefonu natažena, můžete ji používat tak, jako dříve.

Jedná se o změnu způsobu fungování, protože už teď, když si nějakou aplikaci z App Store stáhnete, prováže se s vaším Apple ID účtem. Smazat ji můžete bez ztráty dat a v App Store pak vidíte onen znak mráčku. Toto je ale daleko pohodlnější.

Zdroj: Appleinsider.com

 • Miroslav Poláček

  ….a co když se Apple rozhodne onu aplikaci již nenabízet v českém app storu? Tak jako půl roku po tom co jsem jistou aplikaci zakoupil asi za 380kc? Nyní jsem díky tomu přišel o aktualizacea možnost ji přesunout na nové zařízení. Muže si to vůbec dovolit?

  • Josef Stalin

   Tak si občas zazálohuj aplikace v iTunes…

   • Miroslav Poláček

    Dá se obnovit napr. do nového iphonu pouze tu jednu aplikaci? Nebo musím obnovit komplet zálohu?

  • Michal Wiglasz

   Smazal ji opravdu Apple? Já mám za to, že regionální dostupnost si určuje vývojář.

   • Miroslav Poláček

    No to je možný, každopádně jako koncovému uživateli na tom nesejde.
    Jedna aplikace co jsem koupil byla odstraněna a u druhé aplikace změnil vývojář platbu z jednorázové na roční. Takže s novým přístrojem defato přijdu o aplikace které jsem zaplatil.
    PS: jde obnovit ze zálohy pouze onu jednu aplikaci? Poradi prosím někdo jak? Stačí odkaz. Nějak to nemůžu najít. Návody z roku 2012 nějak nefunguji.

iSetos.cz

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, IT pracovník, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)